Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Podnikatelé a profesoři v podali novou stížnost na ECB

Německá vlajka
Německá vlajka
Foto: Pixabay

Berlín/Karlsruhe - Skupina vysokoškolských profesorů a podnikatelů podala k německému ústavnímu soudu stížnost na politiku Evropské centrální banky (ECB).

Soud by měl podle stížnosti přezkoumat, zda ECB nepřekročila svůj mandát rozsáhlými nákupy dluhopisů. Informoval o tom německý list Welt am Sonntag.

Snaha ECB podpořit pomocí nákupů dluhopisů inflaci je podle stížnosti spojena s nevypočitatelnými riziky pro německou centrální banku, a tedy i pro německé daňové poplatníky.

Iniciátor stížnosti, právník a profesor veřejných financí Markus Kerber, označil ECB za "diktátora", který u svých opatření ztrácí ze zřetele princip přiměřenosti. Ten je odvozen ze zásad právního státu zakotvených v německé ústavě.

Témata:  Německo European Central Bank (ECB)

Související

Aktuálně se děje

27. října 2025 10:18

26. října 2025 20:56

Marek Eben jde z role do role. Od televize dostal nabídku, která nešla odmítnout

StarDance sice letos na obrazovce chybí, ale i tak se v rámci České televize našla pro Marka Ebena spousta práce. Dokonce i ve tvorbě pro ty nejmenší děti. Od soboty se vysílá nový večerníček, v němž herec a moderátor dostal zásadní roli. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

Francouzská policie

Zloději šperků z Louvru byli zatčeni

Francouzské policii se podařilo zadržet podezřelé v souvislosti s drzou loupeží francouzských korunovačních klenotů z muzea Louvre. Pařížská prokuratura potvrdila, že jednoho ze zadržených se podařilo dopadnout ve chvíli, kdy se snažil opustit zemi. Zloději minulý týden provedli denní přepadení Galerie Apollóna v Louvru, odkud během pouhých několika minut utekli se šperky v hodnotě desítek milionů eur.