Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Izolace států podle Gabriela nepřinese mír ani prosperitu

OSN
OSN
Foto: Pixabay

New York - Polemiku s programovými hesly amerického prezidenta Donalda Trumpa obsahoval dnes projev německého ministra zahraničí Sigmara Gabriela na Valném shromáždění OSN. Odsoudil "národní egoismus", který není schopen řešit problémy současného světa.

Globální problémy lze řešit jen mezinárodní spoluprací, nikoli národní izolací. Nebylo to heslo "Německo na první místě", které přineslo naší zemi mír a prosperitu, řekl Gabriel ve zřejmé narážce na Trumpův prezidentský program.

I německý ministr, stejně jako velká většina politiků hovořících z tribuny OSN, odsoudil jaderné provokace KLDR a přivítal sankce přijaté Radou bezpečnosti OSN. Pokud Severní Korea vybuduje jaderný arzenál, ostatní státy ji mohou následovat, upozornil.

Zároveň varoval před vypovězením jaderné smlouvy s Íránem, kterým hrozí Spojené státy. Ani KLDR by nemohla být přesvědčena o pevnosti mezinárodních dohod, pokud by fungující dohoda s Íránem selhala, konstatoval.

Minská dohoda o cestách k míru na východě Ukrajiny je nástrojem k urovnání donbaské krize, řekl dále Gabriel. Vyzval k pečlivému zvážení návrhů na vyslání mírových sil na východ Ukrajiny, kde mohou napomoci příměří a ústupu vojsk od frontové linie.

Témata:  USA OSN (Organizace spojených národů) Sigmar Gabriel

Související

Aktuálně se děje

14. května 2025 9:55

Jiří Bartoška (†78): Tajemství poslední velké investice

Jiří Bartoška si uměl užívat života, což bylo každý rok asi nejvíce patrné na karlovarském filmovém festivalu. Jeho dlouholetý prezident si rok před svou smrtí, která nastala ve čtvrtek 8. května, pořídil za pořádný balík nemovitost v úplně jiném kraji, kde byste lázeňské město hledali marně. 

Zdroj: Dan Šrámek

Další zprávy

Vladimir Putin

Komentář

Putin se Zelenského bojí. Ukrajinský lídr zosobňuje vše, co ho děsí

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj minulý týden veřejně vyzval ruského diktátora Vladimira Putina, aby se ve čtvrtek osobně dostavil na jednání do Istanbulu. Reagoval tak na předchozí (a zjevně neupřímný) návrh Moskvy o možném setkání v Turecku. Co však Kreml zřejmě neočekával, bylo, že se Zelenskyj rozhodne obrátit jejich hru proti nim a přenést odpovědnost za (ne)účast přímo na Putina. Tím Zelenskyj zasadil ruskému režimu strategický úder, na nějž nebyl připraven.