reklama

Johnson navštívil Prahu po pátečním projevu britské premiérky Theresy Mayové, která ve Florencii přednesla svou představu, jak by měly být upraveny vztahy mezi Británií a EU po brexitu. Johnson uvedl, že chce postoje Mayové vysvětlovat i v dalších evropských metropolích, Česko bylo prvním státem, kam přijel. Podle něj to ukazuje na blízký vztah obou zemí.

"Zaprvé, mluvili jsme o občanech. Velmi si vážíme přínosu 45.000 českých občanů ve Spojeném království. Jejich práva budou chráněna a respektována tak dlouho, dokud si to budou přát. A budou garantována britskými soudy," řekl Johnson.

Johnson vyjádřil naději, že zveřejněné stanovisko britské vlády pomůže posunout kupředu vyjednávání mezi Londýnem a Bruselem o vzájemných vztazích, aby se mohly zaměřit na budoucí uspořádání. "Míč je nyní na vaší straně hřiště, uvidíme, jak se nám vrátí. Chceme vybudovat hluboké a zvláštní partnerství s našimi partnery v EU," řekl.

Zaorálek uvítal, že Johnson přijel do Prahy upřesnit výroky Mayové. Česko podle něj má zájem na tom, aby se podařilo dohodu o brexitu uzavřít tak, aby byla výhodná pro obě strany. "My máme velký zájem na tom, aby zůstal neomezený proud zboží mezi Českou republikou a Velkou Británií, protože Británie je čtvrtý největší exportní partner České republiky," řekl.

Zaorálek svému protějšku věnoval sadu míčků na stolní tenis jménem Malý Boris. Podle něj to je výraz skutečnosti, že Británie hraje s EU ve věci brexitu diplomatický pingpong a že Johnson nyní bude mít možnost trénovat. Johnson to označil za "britský žert".

reklama