Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Američané stáhnou většinu zaměstnanců z ambasády na Kubě, akustické útoky zůstávají záhadou

Kuba
Kuba
Foto: INT

Washington/Havana - USA stahují z ambasády na Kubě 60 procent personálu. Důvodem jsou dosud nevyjasněné incidenty, při kterých v Havaně utrpěli zdravotní problémy američtí diplomaté. Spekuluje se o akustických útocích.

Ambasáda také na neurčito přestává vydávat americká víza. Na americkém zastoupení v Havaně zůstanou pouze nezbytní zaměstnanci, všichni ostatní musejí i s rodinami odjet. Spojené státy rovněž varovaly americké občany před cestami na Kubu. Nová mimořádná opatření podle informací AP zůstanou v platnosti, dokud Kuba nezajistí americkým diplomatům bezpečnost.

Zdravotní vyšetření potvrdila, že újmu na zdraví utrpělo 21 Američanů. Jednotlivé případy se od sebe velmi lišily, od vážného poškození či ztráty sluchu po poškození mozku nebo nevolnost. Diplomaté byli mnohdy po velmi krátkém pobytu v Havaně nuceni vrátit se do vlasti.

Americké úřady soudí, že se diplomaté mohli stát obětí akustických útoků, vzhledem k poškození sluchu dotčených lidí. Podle FBI ale některé oběti nesou známky poškození mozku, což by v případě zvukového útoku nebylo pravděpodobné.

Témata:  USA Kuba diplomacie

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:24

Počasí zaúřaduje. K intenzivnímu sněžení se přidá i další jev

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.