diplomacie

Jan Lipavský

Lipavský odvolal velvyslance z Ruska. Na Putinově inauguraci nikdo z ČR nebude

Domov

Vláda odvolala velvyslance Vítězslava Pivoňku z Ruska, uvedl ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) v nedělním vydání diskuzního pořadu Za pět minut dvanáct na televizi Nova. Šéf diplomacie zdůraznil, že Česko tak nebude nikdo reprezentovat na úterní inauguraci ruského prezidenta Vladimira Putina. 

Rusko, Kreml

Ruská diplomacie si pozvala českého velvyslance kvůli Českému domu

Svět

Ruské ministerstvo zahraničí si dnes pozvalo českého velvyslance Vítězslava Pivoňku, napsala agentura TASS. Důvodem je podle sdělení ruské diplomacie údajné vyostřování situace okolo moskevského Českého domu nejvyššími českými představiteli. Ruské úřady nechaly v areálu Českého domu odstranit část plotu, což česká diplomacie pokládá za závažné narušení majetku a podle premiéra Petra Fialy věc nelze přejít mlčením.

Petr Fiala

Premiér Fiala se setkal s diplomatickým sborem a vyzdvihl pomoc Ukrajině

Domov

Premiér Petr Fiala (ODS) na dnešním setkání se zástupci diplomatických misí akreditovaných v České republice v projevu vyzdvihl důležitost společné pomoci Ukrajině i začlenění uprchlíků nejen do české společnosti. V tiskové zprávě to uvedl úřad vlády. Diplomatům též představil pět prioritních okruhů pro nadcházející české předsednictví v Radě Evropské unie.

Rusko, Kreml

Rusko vyhostilo rumunské a bulharské diplomaty

Svět

Rusko vyhostilo deset rumunských diplomatů a jednoho pracovníka bulharského velvyslanectví v Moskvě, informovalo dnes ruské ministerstvo zahraničí podle agentury TASS. Jde o odvetný krok za dřívější stejné rozhodnutí vlád v Bukurešti a Sofii.

Ukrajina, Kyjev.

Čeští diplomaté se vrátili na velvyslanectví v Kyjevě

Svět

Čeští diplomaté se vrátili na ambasádu v Kyjevě, oznámilo dnes na twitteru ministerstvo zahraničních věcí. Česko chce tímto způsobem vyjádřit podporu Ukrajině, uvedl úřad. Velvyslanectví v ukrajinském hlavním městě bylo uzavřeno od počátku ruské invaze.

Ilustrační fotografie.

Itálie, Španělsko, Dánsko a další vyhostí přes 90 ruských diplomatů

Svět

Itálie, Španělsko, Portugalsko, Dánsko, Švédsko a Rumunsko dnes oznámily, že vypovědí celkem přes 90 ruských diplomatů a dalších zaměstnanců ruských velvyslanectví. Důvodem je podle nich ohrožení národní bezpečnosti a fakt, že Rusové prováděli výzvědnou činnost. Slovinsko nařídilo Rusku snížit počet pracovníků velvyslanectví v Lublani na úroveň slovinské mise v Moskvě, odejít by tak mělo 33 lidí.

Jaderný výbuch, ilustrační snímek.

Je třeba zabránit jaderné válce, prohlásily Rusko, USA, Čína, Británie a Francie

Svět

Pětice jaderných zemí - Rusko, Spojené státy, Čína, Francie a Británie - se shodly, že je třeba zabránit válce mezi jadernými mocnostmi a dalším závodům ve zbrojení. Vyplývá to ze společného prohlášení, které dnes publikoval na svých stránkách Bílý dům, Kreml, Elysejský palác , kancelář britského premiéra i čínské ministerstvo zahraničí. Moskva doufá, že prohlášení pomůže snížit mezinárodní napětí. Peking v něm vidí příležitost pro zvýšení důvěry mezi státy.

Sídlo Evropského parlamentu

Svět

Evropský parlament vyzval státy EU ke koordinovanému vyhoštění ruských diplomatů

Poslanci Evropského parlamentu dnes vyzvali členské země Evropské unie, aby koordinovaně vyhostily ruské diplomaty v reakci na zjištění českých tajných služeb o ruském podílu na explozích muničního skladu ve Vrběticích v roce 2014. V usnesení schváleném výraznou většinou 569 ze 682 hlasů europoslanci rovněž odsoudili ruské výhrůžky adresované Česku v následné diplomatické při.

Moskva

Rusko varuje, že bude dál reagovat na údajně destruktivní kroky Prahy

Svět

Česko si musí uvědomit, že Moskva bude i nadále reagovat na kroky Prahy, které jsou destruktivní pro vzájemné vztahy, uvedla podle agentury TASS ve vysílání televizní stanice RBK mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová. Obvinění Ruska ze zapojení do explozí v muničním skladu ve Vrběticích v roce 2014 znovu označila za absurdní.

Jan Hamáček /ČSSD/

Rusko podle Hamáčka už chystá reciproční vyhoštění českých diplomatů

Domov

Rusko už chystá podle vicepremiéra Jana Hamáčka (ČSSD) vyhoštění českých diplomatů z Moskvy. Hamáček, který je pověřeným ministrem zahraničí, to dnes uvedl v Otázkách Václava Moravce. Bude to podle ministra reciproční reakce na rozhodnutí českého státu vyhostit 18 diplomatů, kteří byli identifikováni jako členové ruských tajných služeb.

Francie

Svět

Francie a Rusko si údajně v tajnosti vyhostily diplomaty

Paříž a Moskva si vzájemně vyhostily diplomaty, ale učinily tak v největší tajnosti, uvedl na svém webu francouzský hospodářský list Les Echos s odvoláním na nejmenované "spolehlivé zdroje". Od francouzského listu mezitím převzala toto odhalení i další média, úřady se nicméně zdržují vyjádření.

Martin Nejedlý

Nejedlý se chystá do Ruska. Skandál, odeberte mu diplomatický pas, žádá Lipavský

Domov

Pirátský poslanec a místopředseda sněmovního zahraničního výboru Jan Lipavský vyzval ministra zahraničí Tomáše Petříčka (ČSSD), aby odebral diplomatický pas prezidentovu poradci Martinu Nejedlému kvůli chystané cestě do Ruska. Za plýtvání penězi daňových poplatníků by považoval, kdyby si k tomuto účelu Kancelář prezidenta republiky pronajala soukromé letadlo. Lipavský to řekl na dnešní tiskové konferenci ve Sněmovně.

Rusko

Rusko v odvetě vyhostilo bulharské diplomaty

Svět

Ruské ministerstvo zahraničí si dnes předvolalo bulharského velvyslance Atanase Krystina a v nótě mu sdělilo, že dva diplomaty z bulharského velvyslanectví v Moskvě označilo za nežádoucí osoby. Jde o "zrcadlovou odvetu" za vyhoštění dvou ruských diplomatů ze Sofie minulý měsíc. Oznámila to agentura TASS.

Ilustrační foto

Domov

Policie zatkla ruského diplomata při nelegálním nákupu munice

Policie zatkla v červnu v Říčanech ruského diplomata, který podle kriminalistů v Česku nakupoval nelegálně náboje do odstřelovacích pušek a další munici. Uvedl to dnes server iROZHLAS.cz s odvoláním na čtyři zdroje z nejvyšších pater českých tajných služeb, dalších bezpečnostních složek a diplomacie. Radiožurnálu řekly, že zatčeným byl zaměstnanec ruské ambasády v Praze z vojenské sekce.

Mike Pompeo se setkal s Milošem Zemanem.

Zeman se setkal s Pompeem, ocenil vztahy s USA i podporu Izraele

Domov

Ministr zahraničí USA Mike Pompeo se dnes na Pražském hradě setkal s prezidentem Milošem Zemanem, schůzky se zúčastnil i premiér Andrej Babiš (ANO). Zeman při setkání varoval USA před neuváženým stažením armádní mise z Afghánistánu. Ocenil vzájemné ekonomické vztahy a vyzdvihl také vztah USA k Izraeli.

Andrej Babiš /ANO/

Pompeo přijede do Česka. Babiš řekl, kde ho přijme

Domov

Premiér Andrej Babiš (ANO) přivítá amerického ministra zahraničí Mikea Pompea ve středu v Kramářově vile. Při pracovním obědě budou jednat o kybernetické bezpečnosti, o zkušenostech s bojem proti koronaviru, o zdravotnickém výzkumu a o hospodářské spolupráci, uvedl dnes na dotaz ČTK úřad vlády.

Aktuálně se děje

18. června 2024 17:36

17. června 2024 18:30

Univerzita nesouhlasí s odložením případu střelby na FF UK

Univerzita Karlova (UK) v pondělí podá stížnost proti policejnímu usnesení o odložení případu tragického prosincového útoku v budově Filozofické fakulty. Při střelbě zemřelo 14 lidí.

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy