Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Lipavský odvolal velvyslance z Ruska. Na Putinově inauguraci nikdo z ČR nebude

Jan Lipavský
Jan Lipavský
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Vláda odvolala velvyslance Vítězslava Pivoňku z Ruska, uvedl ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) v nedělním vydání diskuzního pořadu Za pět minut dvanáct na televizi Nova. Šéf diplomacie zdůraznil, že Česko tak nebude nikdo reprezentovat na úterní inauguraci ruského prezidenta Vladimira Putina. 

"Současné vztahy Česka s Ruskem neodpovídají tomu, aby se zástupce naší ambasády účastnil úterní inaugurace ruského prezidenta," vysvětlil Lipavský v pořadu. Putin byl v březnových prezidentských volbách zvolen hlavou státu na dalších šest let, podpořilo ho přes 87 procent voličů.  

Podle ministra zahraničí pracuje česká diplomacie intenzivně na výběru nového velvyslance v Rusku. "Současný pan velvyslanec byl už odvolán. Věřím, že nový velvyslanec se jednoho dne objeví," konstatoval politik Pirátské strany. V minulosti se objevily spekulace o tom, že místo by mohl zaujmout diplomat Daniel Koštoval.

Otázka obsazení postu velvyslance v Rusku se řeší už delší dobu. Prezident Petr Pavel na konci března uvedl, že Hrad věc konzultuje s ministerstvem a vládou. "Dlouhodobě vnímám důležitost toho mít i v Rusku zastoupení na úrovni velvyslance. Otázkou je, zda zrovna v tuto dobu je pro to vhodná situace," podotkl. 

Následně se spekulovalo o tom, že vláda se bude věcí zabývat na posledním březnovém jednání. Premiér Petr Fiala (ODS) to tehdy odmítl komentovat s tím, že nemůže porušovat zákon. "Vysílání na zastupitelské úřady je vždycky do určitého okamžiku v utajovaném režimu. Tudíž nemohu žádným způsobem tyto věci komentovat," dodal. 

Témata:  Jan Lipavský diplomacie Rusko

Aktuálně se děje

23. června 2024 12:46

Prezident Pavel apeloval na připomínání si historie

Prezident republiky Petr Pavel dnes zdůraznil, že lidé v Česku by si měli připomínat svoji historii a znát například činy odbojářů během druhé světové války. Prezident se v Miřeticích na Chrudimsku zúčastnil pietního aktu k 82. výročí vypálení a vyvraždění osady Ležáky. Podle prezidenta bylo v posledních letech věnováno více pozornosti Památníku Lidice než Památníku Ležáky.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy