"Ruská strana je zaražena nepřiměřenou reakcí a vyhrocováním emocí ze strany nejvyšších českých státních představitelů kvůli tomuto tématu, které se v Praze představuje bezmála jako hlavní problém v našich vztazích," píše se na internetové stránce ruského ministerstva.

"Rádi bychom zdůraznili, že situace s oplocením pozemku u Českého domu má dávnou historii a nijak nesouvisí s nynějším stavem dvoustranných vztahů. Není v tom žádná politika," dodalo.

Rozhodnutí správy Tverské čtvrti města Moskvy o demontáži části plotu u Českého domu podle ministerstva vychází z rozhodnutí vedení ruské metropole z listopadu 2012 o odstranění nezákonných záborů. "České velvyslanectví již mnoho let dobře ví o právně nevypořádané situaci kolem pozemku zabraného Českým domem," stojí ve vyjádření ruského ministerstva, které v textu vyzvalo Prahu, aby "nepropadla řeči výhrůžek" a snažila se diplomaticky najít vzájemně přijatelné řešení.

Reakce České republiky na odstranění části plotu u Českého domu v Moskvě bude v souladu s mezinárodními zvyklostmi, řekl při úterní návštěvě ministerstva vnitra premiér Petr Fiala. Kvůli ruskému kroku je v kontaktu s ministrem zahraničních věcí Janem LipavskýmPodle Fialy nelze postup ruských úřadů přejít mlčením a považovat ho za něco přirozeného.

Český dům nyní funguje pouze v udržovacím režimu. ČR ho uzavřela na začátku března, důvodem byla agrese Ruska vůči Ukrajině a bezpečnost českých občanů v Rusku. Podle Vídeňské úmluvy o diplomatických stycích je majetek Českého domu nedílnou součástí českého velvyslanectví v Rusku.

Rozsáhlý komplex Českého domu v Moskvě je asi půl kilometru od českého velvyslanectví a 2,5 kilometru od Rudého náměstí a Kremlu a je největším areálem ve vlastnictví České republiky v zahraničí. Dokončený byl v roce 1986.