reklama

"Bez komentáře," uvedlo francouzské velvyslanectví v Moskvě. "Nekomentujeme," odvětilo dnes ruské ministerstvo zahraničí na dotaz agentury Interfax.

Koncem loňského roku byl podle francouzského deníku přistižen při špionáži pracovník ruského velvyslanectví v Paříži, oficiálně se věnující ekonomickým záležitostem. Francie jej následně vyhostila. Rusko v odvetě vyhostilo jednoho z pracovníků ekonomického úseku francouzského velvyslanectví v Moskvě. O podniknutých krocích ale úřady veřejně neinformovaly.

V únoru ruské ministerstvo zahraničí veřejně oznámilo, že vyhostilo estonského diplomata v odvetě za vyhoštění ruského diplomata z Tallinnu. Mluvčí ruské diplomacie při této příležitosti zdůraznila, že vyhoštění ruského diplomata bylo "naprosto bezdůvodné". Ministerstvo zahraničí si předvolalo estonského velvyslance, kterému byl předán "rozhodný protest" a také byl informován o vyhoštění jednoho z diplomatů z estonského zastoupení v Moskvě. Moskva podle mluvčí důsledně usiluje o rozvoj vztahů dobrého sousedství, ale "estonská strana opět předvedla, že není připravena překonat své ničím nevyprovokované nepřátelství".

Ještě dříve Rusko vyhostilo po diplomatovi z Německa, Polska a Švédska za údajnou účast na protivládních protestech - a oznámilo tento krok právě během návštěvy šéfa unijní diplomacie Josepa Borrella v Moskvě. Dotčené tři státy zareagovaly recipročně, jak je v diplomacii obvyklé, a vyhostily po jednom ruském diplomatovi.

reklama