Fiala se s diplomatickým sborem setkal poprvé v pozici předsedy vlády. Mezi pět hlavních priorit předsednictví, které diplomatům představil, patří poválečná obnova Ukrajiny, energetická bezpečnost, posilování evropských obranných kapacit, strategická odolnost evropské ekonomiky, odolnost demokratických institucí a zvládnutí uprchlické krize.

Podle dnes zveřejněných dat ministerstva vnitra byla v Česku udělena dočasná ochrana 348 177 lidem z Ukrajiny, ve středu jich přibylo 1407. Cizinecké policii se přihlásilo více než 248 tisíc osob, 1978 jen za včerejší den. 

"Poprvé po desetiletích jsem hrdý na to, že celá EU a další demokratické země jednají společně. Byli jsme tvrdí, byli jsme rychlí a byli jsme jednotní," řekl Fiala. Zmínil také, že i v nelehkých časech lze uspět i díky další budoucí spolupráci.

Setkání se zástupci diplomatických misí se dnes zúčastnili i vicepremiéři Ivan Bartoš (Piráti) a Vlastimil Válek (TOP 09) a další hosté, informoval úřad vlády. Pravidelně se s diplomatickým sborem setkává také prezident Miloš Zeman, tradici v poslední době narušila koronavirová pandemie.