Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Lipavský neprosadil omezení pohybu ruských diplomatů. Bojovat bude dál

Jan Lipavský
Jan Lipavský
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

V Evropské unii zatím nepanuje shoda na omezení pohybu ruských diplomatů v schengenském prostoru, řekl ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) po jednání ministrů členských zemí EU v Lucemburku. Opatření navrhlo v rámci sankcí Česko. Lipavský uvedl, že boj nevzdává a návrh bude nadále prosazovat. 

"Je tady skupina zemí, které na opatření má zájem, a Česko není jediné, které o tom u jednacího stolu hovořilo," řekl Lipavský podle agentury TASR. Dopis vysokému unijnímu představiteli Josepu Borrellovi podle něj podepsali představitelé Dánska, Holandska, pobaltských zemí, Polska a Rumunska. 

"Nevzdávám to, pokračuji dále, respektuji realitu a přemýšlím a hledám, jak bych dosáhl vytouženého cíle. Dělám to s ohledem na bezpečnost Česka, abychom měli bezpečnější Evropu a komplikovali práci ruských tajných služeb," uvedl. 

Lipavský navrhl omezení pohybu diplomatů v souvislosti s ruskými hybridními útoky. Připomněl také incident na hraniční řece Narvě v Estonsku, kde Rusko odstranilo bóje, či sabotáže v Polsku a Velké Británii nebo žhářský útok v Česku.

Ministři podle českého zástupce v pondělí mluvili i o sankcích proti násilnicky se chovajícím židovským osadníkům. "Myslím si, že klíčové bude, co bude v závěrech Evropské rady, která se bude konat ve čtvrtek i v pátek. V této chvíli v neveřejných návrzích vidím určitý posun v evropském postoji," dodal.

Rada Evropské unie přijala v pondělí čtrnáctý balík sankcí proti Rusku, které cílí na 116 jednotlivců či společností. Nové sankce obsahují například zákaz předkládání ruského zkapalněného zemního plynu. 

Témata:  Jan Lipavský diplomacie Rusko

Aktuálně se děje

14. července 2024 17:59

Hamás vzdal snahu o příměří v Gaze. Jednání s Izraelem končí

Konec války v Pásmu Gazy se opět oddálil. Palestinské militantní hnutí Hamás v neděli oznámilo, že se stahuje z vyjednávání o příměří, informoval web France24. Hamás konstatoval, že je připraven obnovit jednaní ve chvíli, kdy Izrael prokáže, že skutečně stojí o uzavření dohody. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy