Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Pavel přijal listiny od nových velvyslanců. Ukrajina ho má opět po dvou letech

Petr Pavel
Petr Pavel
Foto: Jan Nebřenský / INCORP images

Prezident Petr Pavel v úterý převzal na Pražském hradě pověřovací listiny nových velvyslanců ze zahraničních zemí. Mimo jiné tak má nejvyšší diplomatické zastoupení v Česku po dvou letech i Ukrajina. 

Novým ukrajinským velvyslancem v Česku je Vasyl Bohdanovyč Zvaryč. Pavel přijal také pověřovací listiny od nové španělské velvyslankyně Maríe Pérez Sánchez-Laulhé, nové zambijské velvyslankyně Winnie Nataly Chibesakundové a nového indického velvyslance Raveeshe Kumara. Informoval o tom Pražský hrad na webu. 

"Mám tu čest odevzdat vám listiny, kterými ma prezident Ukrajiny u vás akreditoval jako mimořádného a zplnomocněného velvyslance Ukrajiny," řekl Zvaryč v češtině Pavlovi, který mu vyjádřil respekt. Kyjev neměl v Česku nejvyšší diplomatické zastoupení od poloviny července 2022. 

Zvaryč byl do února předloňského roku, kdy začala plnohodnotná ruská invaze na Ukrajinu, velvyslancem v Polsku. Zkušenosti má také z ambasád v Turecku či Spojených státech amerických, zastával i pozice na ministerstvu zahraničí. Zvaryče do nové funkce jmenoval ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v pátek 21. června. 

Posledním ukrajinským velvyslancem v Praze byl Jevhen Perebyjnis, který úřad vedl pět let až do léta 2022, kdy ho Zelenskyj v rámci rotace diplomatů odvolal. Perebyjnis se následně stal náměstkem ministra zahraničí Dmytra Kuleby. 

Témata:  Petr Pavel diplomacie

Aktuálně se děje

13. července 2024 17:32

13. července 2024 13:13

Deštivé počasí má pokračovat. V části ČR bude vydatně pršet

Nová varování před extrémními projevy počasí v Česku vydal v sobotu hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). V části území varuje před vydatnými dešťovými srážkami, které mohou zvednout hladiny vodních toků. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy