reklama

Akce s účastí extrémistů byly většinou organizovány islámskými společnostmi a skupinami a mezi řečníky se objevili také bývalí zadržovaní a islamisté z Guantanamo Bay. Bývalý vůdce Ligy anglické obrany (EDL) Tommy Robinson pak byl jediným „krajně pravicovým" řečníkem na seznamu, promluvil hned na dvou univerzitách.

Autoři zprávy z think-tanku The Henry Jackson Society říkají, že zjištění naznačují, že navzdory tvrzení předsedkyně vlády Theresy Mayové, že „už toho bylo dost", jsou univerzity nadále zranitelným cílem pro extrémisty propagující své poselství.

Extrémisté byli pozváni, aby mluvili se studenty v elitních institucích, včetně univerzit v Oxfordu, Bath, Warwicku a Manchesteru. Ve většině případů nebylo vynaloženo žádné úsilí k napadání nebo vyvážení jejich názorů, uvádějí analytici.

Londýn je přitom region s nejvyšším počtem takových událostí, došlo tu k 43 takovým přednáškám. Velkou část z nich (celkem 14) hostila Škola orientálních a afrických studií (SOAS). Autoři zprávy však také zjistili, že většina univerzit splňovala požadavky vládní agendy pro předcházení terorismu, včetně nahlašování studentů, u kterých hrozí riziko radikalizace.

„Univerzity dodržují svou zákonnou povinnost zabránit takové radikalizaci. Nyní je nutné učinit krok dopředu. Extrémní mluvčí a organizace pravidelně pořádají akce v kampusech a inzerují je studentům na stránkách sociálních médií,“ uvedl hlavní autor studie Richard Black.

„Ve většině případů jsou tyto události nevyvážené, což znamená, že mluvčí šíří své názory, aniž by byly jakkoliv zpochybňovány. Jen společné úsilí univerzitních pracovníků, studentů, organizátorů událostí a odborníků z celé občanské společnosti zajistí, že extrémizmus bude vystaven silné výzvě,“ dodává.

Mezi skupiny, které vyslaly většinu fundamentalistů do škol, patří například Muslimská debatní iniciativa, Islámská asociace vzdělání a výzkumu (iERA), Nadace muslimského výzkumu a vývoje (MRDF), Hittin Institute, Sabeel a CAGE. Právě tyto skupiny organizovaly více než 50 procent problematických akcí.

reklama