reklama

Organizace na ochranu lidských práv zákon kritizují. Podle nich norma omezí občanské svobody. Z řad pravice naopak zaznívá kritika, že je zákon příliš měkký.

Ministr vnitra Gérard Collomb před hlasováním o "mimořádně užitečné" normě uvedl, že je Francie "stále ve válečném stavu". V zemi od listopadu 2015 platí výjimečný stav, který úřady vyhlásily po krvavém teroristickém útoku v Paříži se 130 mrtvými. Od počátku roku 2015 zahynulo při atentátech na francouzském území přes 240 osob. Naposledy v neděli zabil Tunisan dvě dívky u nádraží v přístavním městě Marseille. K většině útoků včetně toho posledního se přihlásila teroristická organizace Islámský stát.

Poslanci Národního shromáždění přijali dnes zákon v poměru hlasů 415 ku 127, 19 poslanců se zdrželo hlasování. Řada opatření platících v rámci výjimečného stavu se v případě konečného schválení zákona stane trvalými. Ministerstvo vnitra bude napříště moci v případě ohrožení bez povolení soudu vytvořit bezpečnostní zóny, a omezit tak pohyb lidí a vozidel. Ve vymezené oblasti bude moci policie provádět domovní prohlídky. Policisté budou moci také uzavírat mešity a jiná náboženská střediska, pokud nabudou přesvědčení, že se v nich šíří nenávist nebo se v nich omlouvá terorismus.

Na rozdíl od situace za výjimečného stavu už nebude moci ministerstvo vnitra osobám podezřelým z přípravy teroristického činu nařídit domácí vězení, bude jim ale moci přikázat, aby neopouštěly obec, ve které mají trvalé bydliště. Nadále budou možné i preventivní prohlídky u podezřelých, povolit je ale bude muset soudce. Podezřelí budou muset na základě zákona sdělit úřadům přístupová hesla ke své elektronické komunikaci.

reklama