reklama

Bílý dům mezitím podle agentury Reuters sdělil, že pošle Kongresu ke schválení finanční pomoc ve výši 29 miliard dolarů pro státy nedávno zasažené hurikány - Portoriko, Mexiko a Floridu.

Portoriko nedávno kritizovalo Bílý dům za pomalou reakci na přírodní katastrofu. Trump ale postup své vlády hájil mimo jiné s tím, že Washington poslal na Portoriko "mnoho peněz".

V rozhovoru se stanicí Fox News později uvedl, že obrovský dluh ostrova "bude muset být smazán". Portoriko letos vyhlásilo největší komunální bankrot v historii USA, jeho dluh věřitelům ve formě dluhopisů činí asi 72 miliard dolarů.

Portoriku během své návštěvy Trump poblahopřál, že se vyhnulo vysokému množství obětí v porovnání s hurikánem Katrina, který v roce 2005 poničil jih USA. Tehdy zahynulo asi 1800 lidí.

Portoriko má 3,4 milionu obyvatel. Mnohým z nich po hurikánu stále chybí základní potřeby, včetně potravin. Hurikán zničil energetickou síť a je nedostatek pohonných hmot.

Televizní stanice CNN, která je k Trumpovi kritická, napsala, že návštěva šéfa Bílého domu na Portoriku "byla ještě horší než jeho tweety". Kritizovala například, že Trump poměřoval počty obětí Marie a Katriny. "Nebyla to snad opravdová katastrofa, protože nezemřelo dost lidí?" tázala se CNN.

Pozastavila se také nad záběry, na nichž Trump rozhazuje basketbalovým stylem místním obyvatelům role papírových utěrek jako součást humanitární pomoci.

reklama