Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Růženec na hranicích: Tisíce polských katolíků se budou modlit proti islamizaci Evropy

Polská vlajka
Polská vlajka
Foto: Pixabay

Varšava - Tisíce katolíků se budou v sobotu na hranicích Polska modlit za spásu vlasti a světa. Akci "růženec na hranicích" ultrakonzervativci chápou jako duchovní zbraň proti islamizaci Polska a Evropy. Církev ale hromadnou modlitbu chápe jinak.

Datum 7. října není vybráno náhodně. Svátek Panny Marie Růžencové připadá na výročí rozhodujícího vítězství křesťanů nad Turky v námořní bitvě u Lepanta v roce 1571. Současně jde i o 100. výročí tzv. fátimských zjevení Panny Marie.

Do akce se má zapojit 22 pohraničních diecézí, jako koordinátoři mají působit kněží z dvou stovek kostelů. "Na moři budou rybáři ve člunech, na řece Bug počítáme s vodáky v kajacích. Na společné hranici pozveme k modlitbě také Čechy a Slováky. V jednu chvíli se všichni lidé začnou modlit," řekl jeden z organizátorů akce Maciej Bodasiński podle stanice Radio Maryja. Polské hranice jsou dlouhé celkem 3511 kilometrů, k akci se přihlásily i polské farnosti v cizině, až z Nového Zélandu.

"Iniciativu schválil episkopát," řekl AFP mluvčí polských biskupů Pawel Rytel Andrianik. Cílem je modlit se za mír ve světě a bylo by nesprávné akci interpretovat jako modlitbu na ochranu země před přílivem muslimských uprchlíků, dodal. S růžencem se na hranicích nemá stavět zeď, ani uzavřít se vůči jiným, ale naopak modlitba má bourat zdi a umožnit otevřít se sousedům.

Ale podle Marcina Dybowského, vydavatele náboženské literatury činného v ultrakatolických a nacionalistických kruzích, je jasné, že stejně jako v minulosti se i nyní v Evropě odehrává boj mezi křesťanstvím a islámem.

"Evropa je napadena islámem, který nerespektuje naše zvyky a civilizaci. Atentáty mají stovky obětí. Evropa jen zdánlivě chrání své hranice, ale je pravda, že hranice nemá. Merkelová je doširoka otevřela. Polsko je v ohrožení, musíme chránit naše rodiny, domovy, naši vlast," řekl s tím, že nutné je čelit i záměrům liberálů z Evropské unie zbavit Evropu křesťanské víry.

Témata:  Polsko církev Islám

Související

Aktuálně se děje

7. června 2026 9:05

Knihovna Václava Havla se otřásá v základech. Dagmar dostala dopis

Dění kolem Knihovny Václava Havla nabírá nový směr. Bývalí zaměstnanci instituce, kteří v květnu podali hromadné výpovědi, se obrátili na spoluzakladatelku a manželku exprezidenta Dagmar Havlovou. Ta teprve před několika dny oznámila svůj odchod z knihovny, v níž působila dvaadvacet let. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Zatmění Slunce, ilustrační fotografie.

Zatmění Slunce se blíží. Vše, co o něm potřebujete vědět

Letos 12. srpna nastane úplné zatmění Slunce, které po více než dvou letech nabídne jedinečnou nebeskou podívanou. Tento úkaz se objevuje ve chvíli, kdy Měsíc projde mezi Sluncem a Zemí, čímž na naši planetu vrhne stín a v určitých oblastech světa kompletně zablokuje sluneční svit. Úplné zatmění, při němž obloha na moment zcela ztmavne, budou moci sledovat pozorovatelé v částech Grónska, na Islandu, v severním Španělsku a v severovýchodním Portugalsku. Obyvatelé ostatních částí Evropy, Afriky a Severní Ameriky pak uvidí zatmění částečné, kdy Měsíc zakryje pouze část slunečního disku.