reklama

"Kromě jiného hovořili o Španělsku," uvedl podle Reuters bez dalších podrobností nejmenovaný zdroj.

Vládám některých evropských zemí dělá starosti možný dopad katalánské krize na španělskou ekonomiku, která je čtvrtá největší v eurozóně a na její možný vliv na hospodářství jiných zemí.

O napětí kolem Katalánska, které se vystupňovalo po sporném referendu o jeho odtržení od Španělska, by v pondělí a úterý podle činitelů EU mohli jednat na své pravidelné schůzce ministři financí.

Desítky tisíc lidí dnes v Madridu demonstrují za zachování jednoty Španělska, ohrožené po nedělním referendu o nezávislosti Katalánska. Souběžně v katalánské metropoli Barceloně demonstranti volají po dialogu mezi oběma stranami, který by pomohl ukončit nejhorší politickou krizi v zemi v posledních desetiletích.

"Španělsko je lepší než jeho vůdci" a "Promluvme si", hlásají hesla podle serveru BBC News. Web současně připomněl, že banky a podniky pokračují v ohlašování, že kvůli politické nejistotě odejdou z Katalánska, bohatého regionu na severovýchodě země, hrdém na vlastní jazyk a kulturu.

Demonstrace se pořádají na výzvu občanské iniciativy v situaci, kdy už brzy může zaznít vyhlášení katalánské nezávislosti. Celá země čeká na to, s čím přijde v úterý večer na schůzi katalánského parlamentu předseda regionální vlády a vůdce separatistů Carles Puigdemont.

reklama