reklama

Mayová to však odmítá a v rozhovoru pro list Sunday Times naznačila, že by mohla odvolat ministra zahraničí Borise Johnsona, který je obviňován, že premiérku svými výroky podkopává a že ji chce v čele strany vystřídat. Neméně silně znějí i upozornění, že tyto debaty stranu oslabují a že je třeba jednoty, zvláště v době složitých jednání o vystoupení Británie z Evropské unie.

Čerstvý průzkum mínění podle televizní stanice Sky ukázal, že 42 procent Britů si myslí, že okamžitý odchod Mayové by byl špatný pro vyjednávání podmínek odchodu země z Evropské unie. Opačného názoru je jen 18 procent, avšak podle třetiny je to "prašť jako uhoď".

Anketa nicméně také ukázala, že podle 35 procent Britů by Mayová měla odstoupit hned. Na druhé straně je 36 procent dotázaných názoru, že by funkci do příštích všeobecných voleb, jež by se měly konat v roce 2022, složit neměla. Podle 14 procent by tak ještě před volbami učinit měla, ale až po ukončení rozhovorů o brexitu.

"Nikdy nebylo mým stylem vyhýbat se výzvám a teď s tím nezačnu," citoval Sunday Times odpověď Mayové týkající se Johnsona, který je obviňován z toho, že se tváří jako loajální, ale přitom hlásá svou vlastní vizi způsobu provedení brexitu. Naznačila tak, že je připravena přivést do kabinetu nové ministry a zbavit se těch, kteří způsobili její problémy.

Kritici v Konzervativní straně Mayové vyčítají nezdařené červnové parlamentní volby, v nichž toryové přišli o parlamentní většinu. Poukazují také na nejednotnost jejího kabinetu a nyní jí vyčítají i nepovedený středeční projev na stranické konferenci, který vyvolal posměch.

reklama