reklama

V čele LSNS stojí předseda Banskobystrického kraje Marian Kotleba. Kiska také vybídl obyvatele země, aby se zúčastnili nadcházejících voleb do samosprávných krajů, které tradičně provází nízký zájem.

"V naší zemi se šíří zlo. Zlo chce z naší země udělat xenofobní nacionalistický stát. Nejde o skupinu nějakých mladých výtržníků s hloupými názory, ale jde o dobře organizovanou, profesionální a velmi nebezpečnou politickou sílu," řekl Kiska novinářům po schůzce s dvěma bývalými kandidáty na post hejtmana Banskobystrického kraje, kteří se vzdali kandidatury ve prospěch podnikatele Jána Luntera, jenž má podle průzkumů veřejného mínění největší šanci porazit v přímé volbě Kotlebu.

Jeden z odstoupivších kandidátů na post předsedy Banskobystrického kraje Stanislav Mičev uvedl, že možnost úspěchu LSNS v kraji je nadále vysoká. Podle Mičeva se mnoho voličů v průzkumech veřejného mínění ke Kotlebovi nehlásí. "Nejen ten, kdo volí přímo pana Kotlebu, je jeho voličem, ale i ten, kdo volit nepřijde," řekl Mičev.

Dodal, že na základě průzkumů veřejného mínění má Lunter mírný náskok před Kotlebou, na dalších místech skončili právě Mičev a opoziční poslanec Martin Klus, který z voleb rovněž odstoupil a podpořil Luntera.

Předsedové osmi samosprávných krajů na Slovemsku budou v listopadu po změně zákona voleni pouze v jednom kole. Zvítězí tedy kandidát, který získá nejvíce hlasů.

reklama