Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Soud v Rusku odpustil pokuty vrahům Němcova

Rusko
Rusko
Foto: Pixabay

Moskva - Ruský nejvyšší soud odpustil pokuty ve výši 100.000 rublů (asi 38.000 Kč) z rozsudků, které byly vyneseny nad pěticí Čečenců odsouzených letos v létě za vraždu opozičního politika Borise Němcova.

Moskevský vojenský soud vynesl verdikty v polovině července: Zaur Dadajev, který podle rozsudku Němcova předloni zastřelil, byl odsouzen k 20 letům odnětí svobody. Ze čtveřice spolupachatelů si má Anzor Gubašev odpykat 19 let za mřížemi, jeho bratr Šadid 16 let, Tamerlan Eskerchanov 14 let a Chamzat Bachajev 11 let, všichni v zařízení s přísným režimem.

Prokurátorka pro Dadajeva žádala doživotí, pro spolupachatele 17 až 23 let za mřížemi. "Nejsem vinen, věřím v Alláha a neskloním se před nikým. Ani před prokuraturou, ani před (vyšetřovatelem) Krasnovem, ani před (tajnou službou) FSB," prohlásil po vynesení verdiktu Dadajev. Tvrdil, že jeho doznání bylo vynuceno mučením.

Verdikt neuspokojil ani pozůstalé. Právní zástupce Němcovovy dcery zdůraznil, že organizátory a objednavatele vraždy se dosud nepodařilo vypátrat. Podle Němcovovy dcery Žanny se po klientovi nájemných vrahů pátrá pouze "na oko", protože stopa vede ke spolupracovníkům vládce autonomního Čečenska Ramzana Kadyrova.

Témata:  Rusko soudy Boris Němcov

Související

Aktuálně se děje

30. března 2026 5:00

Počasí o Velikonocích překvapí výrazným oteplením. Bude až 17 stupňů

Přípravy na nadcházející velikonoční svátky letos doprovodí proměnlivé jarní počasí, které nabídne jak slunečné okamžiky, tak i dešťové přeháňky a chladná rána. Podle aktuálního výhledu meteorologů se teploty budou postupně šplhat nahoru, ale zejména na horách se ještě můžeme setkat se sněhem.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy