Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

V Německu letos požádalo o azyl asi 140.000 lidí. Nejvíce jich pochází ze Sýrie a Iráku

Německá vlajka
Německá vlajka
Foto: Pixabay

Berlín – V Německu požádalo od začátku letošního roku o azyl celkem 139.635 lidí. Většina žadatelů pochází ze Sýrie, Iráku a z Afghánistánu, oznámilo dnes německé ministerstvo vnitra. 

Podle agentury Reuters je velmi nepravděpodobné, že počet azylantů do konce roku přesáhne 200.000. Právě to je horní hranice pro příjem uprchlíků, na které se dohodla Křesťanskodemokratická unie (CDU) kancléřky Angely Merkelové se sesterskou Křesťanskosociální unií (CSU).

Největšímu náporu azylantů čelilo Německo v roce 2015, kdy žádost o ochranu podalo na 890.000 lidí. O rok později jich bylo 280.000. Počet nově příchozích žadatelů o ochranu však dlouhodobě klesá. V září Německo zaregistrovalo 14.688 běženců, což je o zhruba deset procent méně než v předchozím měsíci.

Letos úřady registrují žádosti od 35.383 Syřanů, 15.425 Iráčanů a 9503 Afghánců. Následují obyvatelé Eritreje, Íránu a Turecka. Turci žádají o azyl v Německu stále častěji, což souvisí s tvrdým postupem Ankary proti nezdařenému loňskému puči. V září jich tak učinilo 1016.

Spolkový úřad pro migraci a uprchlíky (BAMF) v září registroval téměř 100.000 dosud nevyřešených starších žádostí o azyl. Pro srovnání, na konci loňského srpna jich bylo přes 567.000.

Témata:  Německo uprchlíci

Související

Aktuálně se děje

20. května 2025 17:37

Neznámý handicap Jiřího Bartošky (†78). Miroslav Donutil odhalil pravdu

Jiřího Bartošku si všichni budou pamatovat zejména jako skvělého herce a dlouholetého prezidenta karlovarského filmového festivalu. Bartoška ale také řadu let namlouval populární televizní cestopis. Navzdory špatné predispozici. 

Zdroj: Dan Šrámek

Další zprávy

Žralok bílý (Carcharodon carcharias)

Žraločí útoky: Proč tito mořští predátoři útočí na lidi a jak se riziku vyhnout?

Žraloci jsou odjakživa opředení mýty a strachem. Filmy jako Čelisti vytvořily v očích veřejnosti obraz krvelačných predátorů, kteří číhají těsně pod hladinou a vyčkávají na lidské oběti. Skutečnost je však mnohem méně dramatická – a mnohem zajímavější. Žraločí útoky na lidi jsou sice reálným jevem, ale z hlediska pravděpodobnosti se jedná o extrémně vzácné události. Přesto však existují a čas od času dojde k tragickým následkům. Proč k těmto útokům dochází a jak jim můžeme předejít?