Praha - U soudu v kauze "trafik" dnes jako svědek vypovídal exministr zemědělství Ivan Fuksa (ODS). Odmítl tvrzení, že mu někdejší premiér Petr Nečas (ODS) nabídl místo v Českém Aeroholdingu výměnou za složení poslaneckého mandátu.
V kauze, která v roce 2013 přispěla k pádu Nečasova kabinetu, čelí obvinění také Nečasova současná žena Jana (dříve Nagyová) a bývalý Fuksův náměstek Roman Boček. Oba podle obžaloby Nečase v roce 2012 navedli k podplacení "rebelů" Fuksy, Petra Tluchoře a Marka Šnajdra. Vláda s prosazením balíčku spojila hlasování o důvěře.
Fuksa dnes u Obvodního soudu pro Prahu 1 popřel, že by ho k rezignaci na funkci poslance vedlo cokoliv jiného než jeho zásadní nesouhlas se zvýšením DPH. "Kdybych balíček podpořil, ztratím veškerou důvěru, kterou jsem za ta léta u voličů budoval. Nepodpořit balíček a zachovat si čest a důstojnost znamenalo, že bych jako letitý a pravověrný ódéesák shodil tuto vládu," uvedl. Ocitl se tak prý ve slepé uličce, kdy jediným možným řešením byla právě rezignace. "Připadalo mi to jako nejférovější rozhodnutí jak vůči ODS a premiérovi, tak i vůči mým podporovatelům," vysvětlil.
Po složení mandátu ho prý sám oslovil tehdejší ministr financí Miroslav Kalousek, v jehož gesci bylo obsazení uvolněné pozice v Českém Aeroholdingu. Na dotaz soudkyně dnes Fuksa upřesnil, že mu ministr neříkal, čí nápad tato nabídka byla, ani se prý nezmínil, že by o ní jednal s Nečasem.
Státní zástupce Rostislav Bajger se ptal na význam textových zpráv, které si Fuksa v době po rezignaci vyměnil s Tluchořem. Kolega mu napsal "zavolej Kaldovi", na což mu Fuksa odpověděl "s Kaldou jsem mluvil, je OK". Fuksa to vysvětlil tak, že na ministrovu nabídku nekývl hned a odjel na rodinnou dovolenou, takže Kalousek byl do jisté míry nervózní, protože do funkce potřeboval rychle někoho najít.
Témata: Ivan Fuksa, Petr Nečas, Miroslav Kalousek
Související
20. srpna 2020 16:34
19. července 2016 14:44