reklama

Označení "Arabský záliv" se objevuje poměrně pravidelně, běžně ho podle agentury AP používají arabské státy znepřátelené s Íránem, případně velitelé americké armády, která má v zálivu svou základnu. Íránci jsou na užívání správného geografického označení citliví, protože název Perský záliv spojují s odkazem dřívější mocné perské říše, jíž se Írán cítí být nástupcem.

Íránský prezident Hasan Rúhání v komentáři k Trumpově řeči prohlásil, že americký prezident by se měl doučit zeměpis. "Každý ví, že Trumpovo přátelství se nabízí na prodej nejvyšší nabídce. O jeho zeměpisných znalostech platí totéž," komentoval projev amerického prezidenta íránský ministr zahraničí Mohammad Džavád Zaríf. Ministr školství Mohammad Batháí doporučil americkým učitelům, aby výuce zeměpisu věnovali více času.

Íránci podobně ostře reagovali před několika lety, když jako Arabský označil Perský záliv časopis National Geographic. Íránci pak zahájili internetovou kampaň, v jejímž důsledku se těm, kdo hledali na Googlu zmínky o Arabském zálivu, zobrazila stránka s tvrzením, že nic takového neexistuje.

reklama