Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Chameneí jadernou dohodu zatím dodrží, ocenil podporu ze strany EU

Írán
Írán
Foto: Pixabay

Teherán - Nejvyšší duchovní vůdce Íránu ajatolláh Alí Chameneí vítá, že Evropská unie nadále podporuje jadernou dohodu šesti světových mocností s Teheránem z roku 2015. Pokud by se ale od smlouvy rozhodly odstoupit Spojené státy, bude ji Írán považovat za neplatnou.

Írán podepsal jadernou dohodu za vlády Trumpova předchůdce Baracka Obamy. Teherán se v dohodě zavázal omezit svůj jaderný program výměnou za zrušení sankcí. Trump trvá na tom, že smlouva je jednostranná a jednou z nejhorších, na jaké se Spojené státy kdy podílely.

Chameneí řekl, že ačkoliv Írán nemá v úmyslu dohodu vypovědět, pokud ji zruší Spojené státy, tak Teherán dokument "roztrhá".

Duchovní vůdce rovněž řekl, že vítá pokračující podporu dohody ze strany EU, ale zároveň zdůraznil, že v otázce íránské regionální politiky a balistického programu nehodlá akceptovat, že "Evropané následují politiku šikany Spojených států."

Šéfka unijní diplomacie Federica Mogheriniová začátkem týdne řekla, že ministři zahraničí EU podpoří pokračování jaderné dohody s Íránem, která je pro EU nejen otázkou bezpečnosti, ale také umožňuje existenci otevřených komunikačních kanálů s Teheránem.

Írán koncem září představil svou novou balistickou střelu, která je schopna nést několik bojových hlavic a má dolet 2000 kilometrů. Zasáhnout by tak mohla značnou část Blízkého východu, včetně Saúdské Arábie a Izraele.

Témata:  Alí Chameneí Írán EU

Související

Aktuálně se děje

24. července 2025 18:25

Tragédie v Poděbradech: Požár domu nepřežil jeden člověk, další utrpěl zranění

Tragicky skončil čtvrteční požár domu ve středočeských Poděbradech. Jeden člověk zemřel, další osobu převezli záchranáři do jedné z pražských nemocnic. Škoda je v řádu jednotek milionů korun. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

OSN (Organizace spojených národů)

Komentář

Ukrajina, Gaza a nově i Kambodža. Mezinárodní společenství selhává, kde může

Napětí na thajsko-kambodžské hranici přerostlo ve vojenský střet, a s ním padl další dílek v mozaice selhání mezinárodních institucí. ASEAN znovu prokázal, že není schopen reagovat ani na krize přímo ve svém jádru. OSN mezitím selhává globálně. Nedokáže přimět Rusko k odpovědnosti za agresi na Ukrajině, ani zastavit humanitární katastrofu v Gaze. Místo diplomatických řešení přichází jen rostoucí chaos. Události v jihovýchodní Asii nejsou výjimkou, nýbrž jen dalším důkazem, že současný mezinárodní řád bez radikální reformy ztratí smysl i důvěru.