Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Byl Pablo Neruda skutečně otráven? Podle expertů nezemřel na rakovinu

Zdravotnictví, ilustrační fotografie
Zdravotnictví, ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Santiago de Chile – Slavný chilský básník Pablo Neruda nezemřel na rakovinu, jak je uvedeno v úmrtním listu. Oznámil to podle agentury AFP mezinárodní tým expertů. 

Odborníci zatím skutečnou příčinu básníkovy smrti neodhalili. „Stále nemůžeme vyloučit ani potvrdit, zda je příčina smrti Pabla Nerudy přirozená nebo násilná," uvedl Aurelio Luna z šestnáctičlenného týmu expertů. Tým bude nyní pokračovat v dalších testech.

Umělec, který si svůj literární pseudonym zvolil na počest českého básníka Jana Nerudy, zemřel v roce 1973 ve věku 69 let. Již delší dobu se spekuluje o tom, že Neruda mohl být při puči v roce 1973 zavražděn agenty diktátora Augusta Pinocheta.

Neruda zemřel 12 dní po vojenském převratu, který nahradil vládu socialistického prezidenta Salvadora Allendeho, jehož básník podporoval, režimem generála Augusta Pinocheta. Nerudův pohřeb se pak stal demonstrací proti Pinochetově vládě.

Jeho ostatky byly v roce 2013 exhumovány, dosavadní analýzy sice zatím nenašly důkazy otravy, chilská vláda nicméně v roce 2015 připustila, že básník mohl být zavražděn.

Témata:  Pablo Neruda Chile

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 13:09

Další hvězda v nemocnici. Tereza Ramba posílá fanouškům dobrou zprávu

Na seznam hvězd českého šoubyznysu, které v poslední době skončily v péči lékařů, přibyla Tereza Ramba. Fanouškům sice neozřejmila, co přesně jí je, vážné zdravotní problémy ale přiznala. Podle svých slov je naštěstí z nejhoršího venku.

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.