Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Zastrašování, zneužívání, špatné platy. Británie vyšetřuje případy moderního otroctví

Velká Británie
Velká Británie
Foto: Pixabay

Londýn - Britské úřady vyšetřují přes 300 případů moderního otroctví. Zaměstnavatelé například zneužívají lidi nadměrnými pracovními nároky, velmi nízkými platy, nevyhovujícími pracovními podmínkami, ale i zastrašováním.

Podle agentury Reuters se úřady zaměřují na drůbežářské závody, myčky, provozovny zpracovávající potraviny, hotely, restaurace s rychlým občerstvením a další podniky.

Vyšetřování vede speciální úřad pro boj proti zneužívání pracovních sil GLAA, který byl teprve v květnu vybaven speciálními policejními pravomocemi. Odhaduje se, že oběťmi systému moderního otroctví v Británii je nejméně 13.000 lidí. Panují ale zároveň obavy, že počty pracovně zneužívaných osob jsou mnohonásobně vyšší.

Pomáhat v boji proti pracovnímu zneužívání, jehož častou obětí jsou zranitelné osoby či cizinci, většinou bez řádného povolení k pobytu, by podle představ GLAA měli i všímaví občané, kteří by podezřelé případy měli nahlašovat. Podle nedávného průzkumu ale ponětí o existenci moderního otrokářství nemá 20 procent Britů a dvě třetiny si nejsou s to uvědomit, jak si takového případu vůbec všimnout. Jedním z vodítek je prý, když dotyčná postižená osoba bývá výrazně neupravená, je bez příslušného pracovního oblečení a jeví známky vystrašenosti.

Úřady řešily v posledních letech i případ gangu z České republiky, který zotročoval několik lidí - zprostředkovával jim práci, ale jejich odměny a doklady si nechával a používal proti nim i násilí.

Témata:  Velká Británie otroctví zaměstnanci

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:46

Rusko si našlo nový cíl číslo jedna. Polsko

Marija Zacharovová, mluvčí ruského ministerstva zahraničí, varovala, že nově otevřená americká základna protiraketové obrany v severním Polsku zvyšuje úroveň jaderného ohrožení a stává se prioritním cílem pro Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.