reklama

Medojev ruským novinářům řekl, že Jižní Osetie otevřela v Barceloně diplomatické zastoupení, které má „rozvíjet kulturní a vědecké styky s Katalánskem a v budoucnu realizovat společné hospodářské projekty".

V referendu o nezávislosti Katalánska na Španělsku se počátkem října vyslovilo 90,1 procenta hlasujících pro nezávislost. Madridská vláda snahy Barcelony ostře kritizuje a hrozí, že nad Katalánskem převezme částečnou kontrolu, pokud bude jeho vedení porušovat ústavu či zákony. Pro celistvost Španělska se vyslovila řada evropských států i Evropská unie.

Španělská vláda dnes vydala prohlášení, podle něhož je Jižní Osetie nedílnou součástí Gruzie a nemá právo zřizovat v zahraničí své diplomatické mise. „Podle mezinárodního práva nemá právo otevírat velvyslanectví v žádné zemi. Španělsko podporuje svrchovanost a územní celistvost Gruzie," uvádí se v prohlášení.

Jižní Osetie vyhlásila samostatnost počátkem 90. let minulého století a Moskva ji uznala po rusko-gruzínské válce v roce 2008. Jihoosetskou nezávislost, stejně jako nezávislost další odštěpenecké provincie Abcházie, kromě Ruska neuznal prakticky žádný stát světa s výjimkou Venezuely, Nikaraguy a Nauru.

reklama