Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Američan, který vstoupil k IS, dostal dvacetiletý trest

Islámský stát
Islámský stát
Foto: Reprofoto YouTube

Washington - Americký soud ve Virginii dnes poslal na 20 let do vězení Mohamada Khweise, který se na Blízkém východě připojil k teroristickému hnutí Islámský stát. Khweis je podle agentury AP jediným občanem USA, kterého dosud americká justice odsoudila za vstup do řad IS.

Sedmadvacetiletý Khweis v prosinci 2015 odjel na území Sýrie a Iráku, které tehdy bylo pod kontrolou IS. Tam také obdržel oficiální dokumenty dokazující příslušnost k teroristickému hnutí, poznamenala AP. Khweisovi se ale velmi brzy život mezi islamisty znelíbil a po několika měsících z regionu uprchl.

Jiný americký soud, tentokrát v New Yorku, dnes uložil trest 15letého vězení muži z Uzbekistánu, který se přiznal k podpoře IS. Abdurazul Jurabojev na sebe americké tajné služby upozornil, když na internetu v roce 2014 psal zprávy v uzbečtině o tom, že by se chtěl připojit k IS a pokud bude požádán, je ochoten zabít tehdejšího prezidenta Baracka Obamu. Uzbek si také zakoupil letenku do Turecka, odkud chtěl přejít do Sýrie k IS.

Agentura Reuters poznamenala, že od roku 2014 bylo v USA obviněno ze spojení s IS přes sto lidí.

Témata:  Islámský stát USA soudy

Související

Aktuálně se děje

29. dubna 2026 5:00

Předpověď počasí na první květnový prodloužený víkend

Nadcházející prodloužený víkend slibuje převážně jasnou až polojasnou oblohu a postupný nárůst teplot, které v neděli vyšplhají až na letních 26 stupňů Celsia. Zatímco páteční ráno mohou na mnoha místech ještě potrápit přízemní mrazíky, které představují riziko pro kvetoucí vegetaci, zbytek volna bude ve znamení slunečného počasí. Srážky se během prodlouženého víkendu téměř neobjeví, pouze v neděli se na západě republiky může vyskytnout oblačnost s ojedinělými přeháňkami.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Velryba uvízla na mělčině na pobřeží Baltského moře

Velryba Timmy je na cestě domů. Záchranářům se ho povedlo vyprostit

Záchranáři v Německu v úterý dosáhli významného pokroku při snaze o vysvobození uvízlého plejtváka dlouhoploutvého. Zvíře, kterému média přezdívají Timmy, se podařilo úspěšně navést do speciálně upraveného člunu, který by ho měl převézt do hlubších vod. Tato operace představuje další pokus o záchranu tvora, jehož boj o přežití sleduje německá veřejnost již několik týdnů.