Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Spor mezi Bruselem a Polskem: Krize kolem ústavního soudu musí být co nejdříve vyřešena

Varšava
Varšava
Foto: Pixabay

Brusel - Polsko musí do pondělí 23. května dospět k "významnému pokroku" při řešení krize kolem ústavního soudu. V opačném případě Evropská komise podnikne další krok proti Varšavě.

Vyplývá to z komuniké, které komise vydala po svém dnešním zasedání.

Polská vládnoucí strana Právo a spravedlnost (PiS) po svém vítězství v parlamentních volbách přijala novelu zákona o ústavním soudu, jež podle kritiků ochromila fungování nejvyššího justičního orgánu v zemi. To vedlo Brusel k zahájení procedury, která by mohla skončit i přijetím sankcí proti Polsku.

Spornou novelu mezitím polský ústavní soud zavrhl jako neústavní. Předsedkyně polské vlády Beata Szydlová ale odmítla toto rozhodnutí zveřejnit v úředním věstníku. Situace tak zůstává prakticky na mrtvém bodě.

Postup vládnoucí strany proti soudu kritizovala jako ohrožení demokracie jak Benátská komise evropských znalců ústavního soudu, tak Evropský parlament.

Témata:  Polsko Evropská komise (EK)

Související

Aktuálně se děje

14. září 2025 12:59

Eva Burešová a Český slavík. Na legendární anketu má jasný názor

Boj o to, kdo se stane Českým slavíkem za letošní rok, je v plném proudu. O úspěchu může rozhodovat i aktivita jednotlivých interpretů při oslovování fanoušků. Například Eva Burešová si stanovila jasný postup. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy