Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Íránský prezident Rúhání hájil sobotní útok na Saúdskou Arábii z Jemenu

Íránským prezidentem byl zvolen proreformní duchovní Hasan Rúhání
Íránským prezidentem byl zvolen proreformní duchovní Hasan Rúhání
Foto: reprofoto Euronews

Teherán - Íránský prezident Hasan Rúhání dnes prohlásil, že sobotní raketový útok na letiště u Rijádu byla reakce jemenských šíitských povstalců na útoky vedené Saúdskou Arábií v Jemenu. Podle Teheránu se Saúdská Arábie dopouští "strategické chyby", když považuje za spojence USA s Izraelem a Írán za nepřítele.

Rijád kvůli útoku nařídil blokádu všech přístupových tras do Jemenu včetně humanitárních, aby zabránil dalšímu vyzbrojování povstaleckých oddílů. Sobotní útok dnes odsoudil Washington.

"Jak mají Jemenci reagovat, když na jejich zemi padají bomby? Nemohou snad použít své vlastní zbraně? Nejprve přestaňte bombardovat vy a pak sledujte, zda Jemenci neudělají totéž," vzkázal Saúdské Arábii Rúhání podle agentury Tasním.

Rúhání také doporučil Rijádu, aby si uvědomil sílu Íránu. "Znáte sílu a postavení Islámské republiky. Je tak velké, že jste proti tomu nebyli schopni nic učinit. USA a jejich spojenci proti nám zmobilizovali všechny své síly a nedokázali nic," prohlásil íránský prezident.

Bílý dům dnes sobotní útok odsoudil s tím, že to ohrozilo bezpečnost celého regionu. Podle prohlášení z Washingtonu byla při útoku použita střela, kterou dosud Jemen neměl. "Vyzýváme OSN, aby nechala pečlivě prověřit důkazy o tom, že íránský režim vede v Jemenu válku, aby naplnil své regionální ambice," stojí v prohlášení Bílého domu.

Saúdská Arábie tvrdí, že vstoupila do jemenského konfliktu právě kvůli tomu, aby zastavila vliv Íránu. I podle ní Teherán vede v Jemenu zástupnou válku, která má posílit jeho vazby v arabském světě.

Témata:  Írán Hasan Rúhání Saúdská Arábie

Související

Aktuálně se děje

11. dubna 2025 10:07

Hromady řečí a skutek utek, zase jsme závislí. Proč EU nejedná s Íránem?

Absence Evropské unie v jednáních mezi Spojenými státy a Íránem není jen přehlédnutelným diplomatickým detailem, nýbrž symptomem hlubšího úpadku evropské strategické relevance. Namísto aktivního zapojení EU pouze sleduje, jak se rozhoduje o otázkách, které se jí bytostně týkají.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy