Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Kanadský premiér se po více jak sto letech omluvil sikhům: Odepřeli jsme jim pokojnou imigraci

Kanada
Kanada
Foto: Pixabay

Ottawa - Kanadský premiér Justin Trudeau se omluvil za vládní rozhodnutí z roku 1914, v jehož důsledku musela od kanadských břehů odplout loď se stovkami uprchlíků z jižní Asie.

"Kanadská vláda je nepochybně odpovědná za nařízení, která těmto lidem odepřela bezpečnou a pokojnou imigraci," prohlásil Trudeauve středu z tribuny parlamentu. "Je nám to líto, stejně jako litujeme všech následků," dodal. Vůdce opozice Thomas Mulcair se k omluvě připojil s tím, že "šlo o čirý rasismus".

Zdroj: YouTube

Loď Komagata Maru připlula v roce 1914 k vancouverskému přístavu z Hongkongu. Vstup do Kanady tehdy sikhům místní úřady odepřely přesto, že Indové byli stejně jako Kanaďané britskými poddanými. Loď byla nucena se vrátit do indické Kalkaty, kde bylo při srážkách s britskou policií 19 lidí zabito. Zbytek ze 376 sikhů byl uvězněn.

Indickým sikhům se za incident už v roce 2008 omluvil tehdejší premiér Stephen Harper. Příslušníci sikhské komunity ale trvali na tom, že omluva musí oficiální zaznít z parlamentní tribuny.

Témata:  Kanada Justin Trudeau uprchlíci

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:46

Rusko si našlo nový cíl číslo jedna. Polsko

Marija Zacharovová, mluvčí ruského ministerstva zahraničí, varovala, že nově otevřená americká základna protiraketové obrany v severním Polsku zvyšuje úroveň jaderného ohrožení a stává se prioritním cílem pro Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.