Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Alžběta a Philip zítra oslaví "platinové" výročí

Královna Alžběta II.
Královna Alžběta II.
Foto: Daily Telegraph

Londýn - Britský královský pár slaví 70. výročí svatby. Při této příležitosti Buckinghamský palác vydal nový portrét královny Alžběty II. a jejího manžela, prince Philipa.

Alžběta a Philipa se poprvé setkali v roce 1934 na svatbě jeho bratrance. Vzali se ve Westminsterském opatství 20. listopadu 1947, kdy bylo Alžbětě 21 let. Královské veselky, pořádané dva roky po skončení druhé světové války, se zúčastnilo množství státníků a členů královských rodin z celého světa. O šest let později Alžběta usedla na trůn.

Oslava první platinové svatby v královské rodině v britských dějinách se má odehrát v soukromí, bez plánovaných veřejných akcí. Královská rodina se prý sejde k večeři na zámku Windsor.

Sám portrét zachycuje královnu podle agentury Reuters ve stejné róbě, kterou si vzala před deseti lety na bohoslužbu k výročí diamantové svatby, a to i se zlatou broží ve tvaru skarabea s rubínem a diamantem, kterou ji daroval Philip v roce 1966.

Pár je na snímku před portréty krále Jiřího III. a královny Šarloty, kteří spolu žili 57 let, což bylo druhé nejdelší královské manželství, po Alžbětě a Philipovi, kterým je jednadevadesát, respektive šestadevadesát let.

Ale jejich svazek se stále zdá být pevnou skálou v bouři britské politiky i změn ve světě, poznamenala agentura AP.

Témata:  Královna Alžběta II. Princ Philip Velká Británie

Související

Aktuálně se děje

19. května 2025 15:01

Tragédie zasáhla ČHMÚ i ČT. Zemřel meteorolog Jan Šrámek (†48)

Velmi smutnou zprávu v pondělí oznámil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Ve věku 48 let tragicky zahynul meteorolog Jan Šrámek, jehož mohli znát i televizní diváci z České televize. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Žralok bílý (Carcharodon carcharias)

Žraločí útoky: Proč tito mořští predátoři útočí na lidi a jak se riziku vyhnout?

Žraloci jsou odjakživa opředení mýty a strachem. Filmy jako Čelisti vytvořily v očích veřejnosti obraz krvelačných predátorů, kteří číhají těsně pod hladinou a vyčkávají na lidské oběti. Skutečnost je však mnohem méně dramatická – a mnohem zajímavější. Žraločí útoky na lidi jsou sice reálným jevem, ale z hlediska pravděpodobnosti se jedná o extrémně vzácné události. Přesto však existují a čas od času dojde k tragickým následkům. Proč k těmto útokům dochází a jak jim můžeme předejít?