Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Westminster bude vyzvánět přes tři hodiny kvůli oslavě výročí královského páru

Královna Alžběta II.
Královna Alžběta II.
Foto: Daily Telegraph

Londýn - Britská panovnice Alžběta II. a její manžel, princ Philip oslaví dnešní 70. výročí svatby jen malou večeří v rodinném kruhu na zámku Windsor. Westminsterské opatství ale přeci jenom chystá něco většího.

Westminsterské opatství, kde se královský obřad 20. listopadu 1947 konal, připomene hodinu po poledni místního času (14:00 SEČ) první platinovou svatbu v britské královské rodině více než tříhodinovým slavnostním zvoněním.

Na vyzvánění se bude podílet přes deset zvoníků a údery zvonů budou znít bez přestávky po dobu asi tří hodin a 20 minut. Je tradicí, že se při zvláštních příležitostech ve Westminsteru rozezní celá škála zvonů v dohromady 5000 různých kombinacích. U příležitosti 70. výročí královské svatby se k nim ale přidá dalších 70 variant.

Deník The Daily Telegraph dnes napsal, že ačkoli pár si bedlivě střeží soukromí a na veřejnosti si vzájemně city neprojevuje, z oficiálních projevů nebo dopisů blízkým je jasné, že mezi nyní jednadevadesátiletou Alžbětou a šestadevadesátiletým Philipem existuje hluboké pouto. 

V době rychle končících manželství by měl být 70 let trvající sňatek příležitostí k zamyšlení i pro ty, kteří se o královskou rodinu nezajímají, apeluje tisk.

Témata:  Královna Alžběta II. Princ Philip Velká Británie

Související

Aktuálně se děje

19. května 2025 16:55

Další omluvenka z pohřbu Bartošky. Rozloučím se jinak, naznačila známá herečka

Necelých 24 hodin zbývá do posledního rozloučení s legendárním hercem Jiřím Bartoškou, který zemřel během předminulého týdne ve věku 78 let. Do Rudolfina zítra dorazí řada známých osobností, nejméně dva lidé už se ale ze smutečního obřadu omluvili. 

Zdroj: Dan Šrámek

Další zprávy

Žralok bílý (Carcharodon carcharias)

Žraločí útoky: Proč tito mořští predátoři útočí na lidi a jak se riziku vyhnout?

Žraloci jsou odjakživa opředení mýty a strachem. Filmy jako Čelisti vytvořily v očích veřejnosti obraz krvelačných predátorů, kteří číhají těsně pod hladinou a vyčkávají na lidské oběti. Skutečnost je však mnohem méně dramatická – a mnohem zajímavější. Žraločí útoky na lidi jsou sice reálným jevem, ale z hlediska pravděpodobnosti se jedná o extrémně vzácné události. Přesto však existují a čas od času dojde k tragickým následkům. Proč k těmto útokům dochází a jak jim můžeme předejít?