Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Byla do svržení Mugabeho zapleten Peking? Podivná návštěva čínského generála vyvolává otázky

Robert Gabriel Mugabe
Robert Gabriel Mugabe
Foto: Wikipedia **www.wikipedia.org**

Harare/Peking - Čína dnes popřála, že by měla jakýkoli podíl na svržení zimbabwského prezidenta Roberta Mugabeho. Peking zároveň popřál jeho nástupci Emmersonu Mnangagwaovi ke jmenování.

Zimbabwský generál Constantino Chiwenga navštívil Čínu jen několik dní předtím, než moc v Zimbabwe převzala armáda a přiměla Mugabeho k rezignaci, což vyvolalo spekulace o roli Pekingu ve změnách v této jihoafrické zemi.

Mluvčí čínského ministerstva zahraničí Keng Šuang dnes prohlásil, že návštěva šéfa zimbabwské armády byla dohodnutá dlouho předtím. "Peking trvale uplatňuje politiku nevměšování se do vnitřních záležitostí jiných zemí a toto stanovisko se nemění," řekl mluvčí.

Čína byla dlouho jedním z Mugabeho nejmocnějších spojenců a hlavním obchodním partnerem.

Témata:  Čína Robert Mugabe Zimbabwe

Související

Aktuálně se děje

11:12

Jen samé otázky. Plekanec a Šafářová vzali dceru na turnaj a nestačí se divit

Děti slavných sportovců to obecně nemají jednoduché, protože je lidé srovnávají s rodiči. Nejspíš to čeká i dceru Lucie Šafářové a Tomáše Plekance, která pomalu začíná s tenisem. Rodiče sledují její první krůčky a nestačí se divit, co se na dětských turnajích děje.

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

Julija Svyrydenková

První změna premiéra od začátku války. Ukrajinu povede Julija Svyrydenková

Ukrajinská Nejvyšší rada dnes rozhodla o jmenování nové premiérky. Poslanci schválili do čela vlády Juliji Svyrydenkovou, čímž odstartovali výraznou rekonstrukci kabinetu, kterou inicioval prezident Volodymyr Zelenskyj. Tento krok přichází v době, kdy země čelí nejen pokračující ruské invazi, ale i měnícím se vztahům s hlavními zahraničními partnery, zejména Spojenými státy.