Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Szydlová oficiálně podala demisi, polskou vládu povede Morawiecký

Beata Szydlová, strana Právo a spravedlnost
Beata Szydlová, strana Právo a spravedlnost
Foto: pis.org.pl

Varšava – V čele polské vlády dnes došlo k výměně. Prezident Andrzej Duda dnes přijal demisi premiérky Beaty Szydlové a vzápětí pověřil touto funkcí dosavadního ministra financí Mateusze Morawieckého. 

Hlasování o důvěře v nový kabinet je podle televize TVN 24 naplánováno na úterý příští týden. PiS má v polském parlamentu spolehlivou většinu, a tak se předpokládá hladké schválení nové vlády.

Na změně se domluvily špičky vládní strany Právo a spravedlnost (PiS) ještě ve čtvrtek večer. Szydlová by měla zůstat v Morawieckého vládě jako vicepremiérka a bude mít na starosti sociální záležitosti. Otázkou jsou podle médií další personální změny, spekuluje se například o odchodu dosavadního ministra zahraničí Witolda Waszczykowského.

Mluvčí PiS Beata Mazureková výměnu odůvodnila tím, že mezinárodní a domácí situace představují „trošku jiné výzvy", což vyžaduje „změny nejen ministrů, ale i vedení vlády". O jaké výzvy jde, nevysvětlila.

Strana se však chystá na nadcházející sérii voleb: příští rok se uskuteční místní volby, v roce 2019 parlamentní a v roce 2020 prezidentské. Sázka na Morawieckého může podle serveru Dziennik.pl znamenat, že PiS, sázející za Szydlové hlavně na chudší vrstvy, se bude snažit získat i voliče politického středu. A bývalý úspěšný bankéř Morawiecki, ovládající cizí jazyky, "bude lepším partnerem pro ostatní lídry EU než Szydlová", poznamenal server Politico.

Opoziční politici před novináři vyjadřují soucit s ponížením Szydlové, která podle nich musela odejít, protože s jejím jménem se spojují kontroverzní změny a údajné porušování ústavy.

Témata:  Polsko Beata Szydlová

Související

Aktuálně se děje

8. června 2025 9:55

Jaromír Soukup Clash neustál. Ve třetím kole skončil na zemi

Boxerský večer organizace Clash přinesl nečekané rozuzlení. V sobotu 7. června pozdě večer se do ringu opět postavil mediální magnát Jaromír Soukup (56), jenž se rozhodl poměřit síly s o téměř 30 let mladším soupeřem – influencerem Markem Valáškem (27), známým pod přezdívkou Datel. Duel, který od začátku provázela silná očekávání, skončil pro Soukupa bolestivou prohrou – rozhodčí zápas ukončil ve třetím kole po jeho pádu na zem.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy