Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Atentátník z New Yorku se netají sympatiemi k Islámskému státu

Policie USA
Policie USA
Foto: Pixabay

New York - Dnešní exploze v newyorském metru byla pokusem o teroristický útok. Vyšetřovatelé popsali pachatele jako Akayeda Ullaha (27) z Brooklynu, který je zřejmě původem z Bangladéše.

Policie informovala, že incident vyšetřuje jako "čin související s terorismem". Ullaha žije v New Yorku sedm let. Trhavinu měl nepochybně v úmyslu odpálit, není ale jisté, že to mělo být právě v metru, kde nakonec k výbuchu došlo.

Tři kolemjdoucí utrpěli lehká zranění, čtvrtým zraněným je útočník, kterého policie zadržela. Při explozi muž utrpěl popáleniny na rukou a na břiše. Ostatní zraněné zasáhla tlaková vlna, stěžují si na poškození sluchu a bolesti hlavy.

"Útočník díkybohu nedosáhl kýženého cíle," řekl starosta Bill de Blasio. Atentátník zřejmě neměl přímou vazbu na žádnou teroristickou skupinu, nechal se ale inspirovat Islámským státem. Výbušnina byla technicky nedokonalá, k tělu ji měl útočník připevněnou suchým zipem a plastovými páskami.

Témata:  USA EuroZprávy.cz New York

Související

Aktuálně se děje

20. prosince 2025 18:43

Felix Slováček už ví, jak stráví Vánoce. Dáda má smůlu

Slavný saxofonista Felix Slováček má letos o vánočních svátcích velmi napilno. Ačkoliv ještě nedávno tvrdil, že neví, jak to s letošními oslavami bude, nyní už má jasno.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Vladimír Putin

Putin tvrdí, že je po půl roce připraven jednat s Macronem

Ruský prezident Vladimir Putin vyjádřil připravenost k obnovení dialogu se svým francouzským protějškem Emmanuelem Macronem. Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov v neděli potvrdil, že takový krok je možný za předpokladu, že obě strany projeví dostatečnou politickou vůli. Podle Moskvy lze Macronova nedávná prohlášení vnímat pozitivně, pokud budou podložena reálným zájmem o konstruktivní jednání.