Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Německo obžalovalo vojáka z příprav útoku

Berlín, ilustrační foto
Berlín, ilustrační foto
Foto: Pixabay

Berlín - Německé státní zastupitelství obžalovalo vojáka Franca A. z příprav útoku na politiky. Terčem měli být státníci, kteří se podle něj příliš angažovali ve prospěch uprchlíků.

Podle vyšetřovatelů chtěl muž útok svalit právě na uprchlíky, a proto se sám na konci roku 2015 nechal registrovat jako syrský běženec.

Osmadvacetiletý voják podle dnešní tiskové zprávy nejvyššího státního zastupitelství měl na seznamu možných cílů mimo jiné ministra spravedlnosti Heika Maase (SPD) nebo místopředsedkyni Spolkového sněmu Claudiu Rothovou (Zelení). K uskutečnění svých plánů si obstaral čtyři zbraně, přes 1000 kusů munice a více než 50 výbušných zařízení. Část munice i výbušných zařízení odcizil z armádních zásob.

Případ na jaře v Německu vyvolal skandál především ze dvou důvodů. Jednak tím, že bundeswehr měl roky jasné indicie o tom, že Franco A. je pravicový radikál, a jednak tím, že německé úřady nepřišly na to, že není uprchlíkem a ještě mu jako běženci vyplácely peníze.

Témata:  Německo útok Německá armáda

Související

Aktuálně se děje

9:01

Jiří Langmajer a Adéla Gondíková oslavili výročí. Vrátili se na dobře známé místo

K hvězdným párům českého šoubyznysu už několik let patří Jiří Langmajer a Adéla Gondíková. Pro oba jde již o druhé manželství. V uplynulých dnech si každopádně připomněli výročí svatby. A na své si přišli i jejich fanoušci. 

Zdroj: Dan Šrámek

Další zprávy

Uprchlíci, ilustrační fotografie.

Komentář

Evropa před rozhodnutím: Buď s migrací bojovat, nebo se nechat zahltit. Necháme pašeráky fungovat?

Itálie ztrácí mladé a vzdělané obyvatele, zatímco čelí sílícímu přílivu migrantů z Afriky a Asie. Demografická krize ohrožuje nejen její vlastní stabilitu, ale narušuje i soudržnost celé Evropské unie. Unijní státy nejsou ochotné sdílet odpovědnost, a přitom nedokáží zformulovat ani jednotný postoj vůči zemím, které místo spolupráce s Evropou tolerují nebo přímo podporují pašeráctví. Pokud Evropa nezasáhne rázně a koordinovaně, zůstane rukojmím vnějších krizí a vlastní nerozhodnosti.