reklama

USA a Rusko, se dohodly na dodržování „bezkonfliktní zóny" v leteckém prostru východně od řeky Eufratu. Představitelé USA už dříve upozorňovali, že hrozí kolize obou armád s tím, jak se smršťuje bojiště proti ustupujícím radikálům.

Pahon uvedl že Američané ve středu poskytovali letecké krytí svým spojencům, kteří bojují proti radikálům na zemi v syrském pohraničí u Búkamálu.

Incident, kdy hrozila srážka, trval údajně 40 minut a koalice, v níž americké stroje létají, kontaktovala Rusy dohodnutým komunikačním kanálem, aby se zabránilo špatnému propočtu letu.

Podle Pahona v jedné chvíli bylo jedno ruské letadlo tak blízko, že americký pilot musel přistoupit k "agresivnímu manévru, aby se vyhnul kolizi". „Naši piloti stále obtížněji rozlišují, zda jde ze strany ruských kolegů o úmysl nebo pouze o čestné omyly," řekl Pahon.

Podle něj se koalice bojí, že její stroje mohou některé ruské letadlo sestřelit, pokud je piloti vyhodnotí jako hrozbu pro spojence zapojené do pozemních bojů. Rusko a USA bojují v Sýrii na opačných stranách - Rusko podporuje syrskou armádu, USA arabsko-kurdskou koalici.

reklama