Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Na Slovensku vzrostl odpor k menšinám, ukázala studie

Vlajka Slovenska
Vlajka Slovenska
Foto: Pixabay

Bratislava - Na Slovensku se za posledních devět let zvýšily xenofobní nálady například vůči muslimům, židovským rodinám a homosexuálům. Výrazněji vzrostly negativní postoje i vůči rodinám přistěhovalců z méně rozvinuté země.

Vyplývá to ze studie, kterou dnes představil bratislavský Institut pro veřejné otázky (IVO). Změna nálad podle institutu souvisí i s dřívější migrační krizí v EU.

Zatímco v roce 2008 jen 32 procent Slováků uvedlo, že by jim vadilo, pokud by se do jejich sousedství přistěhovala muslimská rodina, letos mělo stejný názor už 73 procent dotázaných. Výrazněji (na 59 z 21 procent) vzrostly negativní postoje i vůči rodinám přistěhovalců z méně rozvinuté země, a také vůči černošské rodině (na 43 z 21 procent).

Mnohem většímu počtu Slováků by nyní na rozdíl od roku 2008 vadilo, pokud by se jejich sousedy stala židovská či asijská rodina, dále pár gayů, lesbiček nebo homosexuálů, případně osoba s mentálním postižením či dlouhodobě nezaměstnaný. Dlouhodobě největší odstup mají pak Slováci vůči extremistům a Romům.

"Negativní trend ve větší či menší míře zasáhl postoj majority až ke 13 z 15 zkoumaných menšin. Posuny jsou zčásti důsledkem změněného politického klimatu, který nastal na Slovensku vlivem migrační krize a také vlivem častěji medializovaných případů teroristických útoků, spojovaných zpravidla s radikálním islámem a ilegálními migranty," uvedl IVO.

Témata:  Slovensko xenofobie muslimové

Související

Aktuálně se děje

22. února 2025 14:55

Ukrajina není to jediné. O co Putinovi doopravdy jde?

První kroky amerického prezidenta Donalda Trumpa k dosažení dohody o Ukrajině vyvolaly v Moskvě bouři emocí. Ruská média, která v posledních třech letech hlásala odklon od „dekadentního“ Západu směrem k Číně a Severní Koreji, nyní s nadšením citují západní zdroje, píše Politico.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy