Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Tisíce řeckých důchodců protestovaly vládním proti škrtům v penzích

Řecko, státní vlajka
Řecko, státní vlajka
Foto: Pixmac

Atény – Dnes večer vyšlo do ulic Atén několik tisíc řeckých důchodců. Protestovali proti dalším chystaným škrtům v penzích, které začnou v rámci úsporných opatření vlády platit od začátku příštího roku.

Manifestanti se sešli na tradičním shromaždišti před budovou řeckého parlamentu. Podle webu listu To Vima obvinili kabinet premiéra Alexise Tsiprase, že obětoval seniory, aby nejbohatší vrstva obyvatel nepřišla o své zisky.

„Obírají nás o peníze, které jsme po celý život vydělávali v potu a které jim nedlužíme," řekl v projevu předseda jedné z důchodcovských organizací Dimos Kumburis.

Senioři požadovali vyplacení tradičních vánočních prémií a vůbec všech důchodových dávek, jejichž výplata vázne. Chtějí také, aby se přestalo z penzí strhávat zdravotní pojištění.

Vláda prosadila na jaře snížení důchodů a zvýšení daní v období do roku 2020, aby mezinárodní úvěrové organizace poskytly Řecku prostředky nutné k odvrácení státního bankrotu.

Řecko se s hlubokou krizí potýká už sedm let. Tsipras se dostal k moci v roce 2015 díky slibům, že úsporné programy zruší. Když se ale ukázalo, že Řecko nedokáže bez mezinárodní pomoci dluhy splácet, prudké zvyšování daní a snižování platů i důchodů pokračovalo.

Témata:  Řecko Alexis Tsipras demonstrace v Řecku

Související

Aktuálně se děje

12. února 2025 13:31

Poslední sezóna Jaromíra Jágra. Bývalý spoluhráč promluvil o pokračování

Jaromír Jágr oslaví v tomto týdnu 53. narozeniny, přesto stále hraje nejvyšší soutěž. Má se ale za to, že v příštím extraligovém ročníku už za Kladno pokračovat nebude. On sám vyhlásil, že aktuálně má jít o jeho poslední sezónu. Někteří bývalí spoluhráči si ale myslí, že bude ještě hrát.

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy