Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Amerika se chystá na Čínu. Vyčte jí ekonomickou agresi

Washington
Washington
Foto: Pixabay

Washington - Nová bezpečnostní strategie, kterou se v pondělí chystají vyhlásit Spojené státy, označí Čínu za "ekonomického agresora".

Listu Financial Times (FT) to sdělil anonymní zdroj obeznámený s dokumentem. Nejmenovaný činitel z Bílého domu ale takové tvrzení odmítl jako nepřesné.

"Strategie národní bezpečnosti pravděpodobně definuje Čínu jako konkurenta v každé oblasti," uvedl zdroj FT. "Nejen konkurenta, ale i jako hrozbu, a proto podle názoru mnohých v této vládě, i jako protivníka," dodal zdroj.

Jeden z činitelů z Bílého domu televizi CNBC řekl, že článek FT je nepřesný. Strategie podle něj výraz "ekonomická agrese" nespojuje výslovně s Čínou.

Americký prezident Donald Trump během předvolební kampaně Peking ostře kritizoval. Vadil mu zejména vysoký obchodní deficit, který Spojené státy vůči Číně mají. Po svém zvolení ale Trump rétoriku zmírnil a odmítl například označit Peking za měnového manipulátora. Na druhou stranu v srpnu nařídil prošetřit údajné čínské krádeže amerického duševního vlastnictví.

Témata:  USA Čína ekonomika

Související

Aktuálně se děje

12. června 2026 21:37

Charlotte Gottová nečekaně vydala další píseň

První píseň Charlotte Gottové už její fanoušci nepochybně znají nazpaměť, takže je nejvyšší čas vypustit do světa další. Nadaná dcera nejslavnějšího českého zpěváka to udělala. Lidé už si mohou poslechnout její druhou skladbu. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy