Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Spojené státy vetovaly rezoluci Rady bezpečnosti OSN o Jeruzalémě

OSN
OSN
Foto: Pixabay

Washington - Spojené státy dnes vetovaly rezoluci Rady bezpečnosti OSN, která měla odsoudit uznání Jeruzaléma za hlavní město Izraele.

Pro návrh rezoluce, který předložil Egypt, hlasovalo všech ostatních 14 zemí Rady bezpečnosti. Text byl reakcí na nedávné prohlášení amerického prezidenta Donalda Trumpa, který uznáním Jeruzaléma za hlavní město Izraele vyvolal bouřlivé protesty zejména v muslimském světě.

Rezoluce vyjadřovala "hlubokou lítost nad nedávným rozhodnutím týkajícím se statusu Jeruzaléma", aniž podle agentury Reuters konkrétně zmiňovala Spojené státy či Trumpa. V návrhu se mimo jiné uvádělo, že jakékoli rozhodnutí či akce, které mají změnit "charakter, status či demografické složení" Jeruzaléma, "nemají legální účinek". Text vyzýval ke zrušení takových kroků, které odporují rezolucím Rady bezpečnosti.

Rezoluce rovněž apelovala na všechny země OSN, aby se zdržely přesouvání svých diplomatických zastoupení do Jeruzaléma. Takový záměr ale zatím vyjádřil právě jen americký prezident Trump.

Velvyslankyně USA při OSN Nikki Haleyová veto hájila s tím, že Spojené státy jsou svrchovaná země a mohou mít ambasádu, kde chtějí. Rezoluci OSN označila za "další příklad" toho, že OSN "dělají více škody než užitku" co se týče izraelsko-palestinského konfliktu. Haleyová rovněž uvedla, že USA pokračují v úsilí o mír na Blízkém východě.

Témata:  USA OSN (Organizace spojených národů) Jeruzalém

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:46

Rusko si našlo nový cíl číslo jedna. Polsko

Marija Zacharovová, mluvčí ruského ministerstva zahraničí, varovala, že nově otevřená americká základna protiraketové obrany v severním Polsku zvyšuje úroveň jaderného ohrožení a stává se prioritním cílem pro Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.