Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Místo chlouby ostuda: Do nejmodernější britské válečné lodě zatéká voda

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Shipspotting.com

Londýn - Nejmodernější a nejdražší britské válečné plavidlo, které na moře vyplulo teprve letos v červnu, potřebuje opravu. Kvůli vadnému hřídelovému těsnění nabírá vodu, informovala dnes agentura AP. Letadlová loď HMS Queen Elizabeth bude opravena v docích v jihoanglickém Portsmouthu.

Britský list The Sun napsal, že loď kvůli závadě na těsnění nabírala až 200 litrů vody za hodinu. Armádní mluvčí zdůraznil, že zjištěná závada nezabrání tomu, aby se HMS Queen Elizabeth nadále účastnila zkoušek. Znovu by na moře měla vyplout na začátku příštího roku.

Podle ministra obrany Gavina Williamsona neponesou náklady na opravu plavidla britští daňoví poplatníci, ale zhotovitelé lodi. "Toto je důvod, proč provádíme zkoušky na moři... Abychom se přesvědčili, že vše funguje bezvadně," dodal Williamson.

Loď o výtlaku 65.000 tun je 280 metrů dlouhá a urazí 800 kilometrů za den. Až bude po zhruba dvou letech testování na moři plně sloužit, má mít tisícičlennou posádku. Nyní je na ní 700 námořníků. Loď, jejíž budování trvalo osm let, pojme 40 letadel. Její stavba přišla na 3,1 miliardy liber (90 miliard Kč).

Témata:  Velká Británie Britská armáda HMS Dauntless

Aktuálně se děje

9:26

Smutný konec příběhu Anny Slováčkové (†29). K nejhoršímu se schylovalo od pátku

Jak agresivní byla zákeřná nemoc, se kterou statečně bojovala Anička Slováčková, se ukázalo v posledních hodinách jejího života. Podle posledních informací se k nevyhnutelnému konci jejího životního příběhu schylovalo už od pátku. 

Zdroj: Dan Šrámek

Další zprávy

Viktor Orbán

Zázračné bohatství kolem Orbána. Nový film šokuje Maďarsko

Luxusní hotely, prestižní developerské projekty i skrytý klub s elitní klientelou. Dokumentární film Dynastie odhaluje, jak se István Tiborcz, zeť maďarského premiéra Viktora Orbána, vyšvihl mezi nejbohatší muže země. Klíčovou roli v jeho podnikatelském vzestupu sehrály veřejné zakázky a vazby na státní instituce. Investigativní novináři z několika redakcí přinášejí detailní obraz systému, v němž moc a byznys splývají v jedno. S jedním z autorů snímku jsme mluvili o tom, co všechno zjistili – a proč právě teď jejich práce rezonuje i za hranicemi Maďarska.