Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

USA zrušily zákaz laboratorních experimentů s viry SARS, MERS a chřipky

Věda
Věda
Foto: Pixabay

Washington - Po třech letech zrušila americká vláda zákaz laboratorních experimentů se smrtícími viry. Zákaz byl původně na takové výzkumy uvalen kvůli bezpečnostním pochybením, která se týkala například sněti slezinné či virů ptačí chřipky.

Vláda USA rozhodnutí zdůvodnila tím, že výhody v podobě připravenosti na boj s nemocemi převažují všechna rizika, napsal dnes zpravodajský server BBC.

Kritici vládního rozhodnutí tvrdí, že práce s nebezpečnými viry a jejich množení může nedopatřením vyvolat smrtelné rozšíření nákazy. Zastánci programu jsou naopak přesvědčeni, že výzkum bude mít neocenitelný přínos pro boj s virovými pandemiemi.

Americké laboratoře nyní budou moci pracovat s chřipkovými viry a koronaviry SARS a MERS, které způsobují závažná respirační onemocnění.

Nově bude muset práci s nebezpečnými viry schválit pro každý projekt zvláštní vědecký panel. Pokud tato komise rozhodne, že neexistuje žádná bezpečnější alternativa výzkumu, bude moci takové počínání odsouhlasit.

Témata:  USA vědci MERS

Související

Aktuálně se děje

22. února 2025 20:24

Na boj s extrémním počasím míří rekordní částka. Má zachránit desítky milionů lidí

Zelený klimatický fond (GCF) schválil rekordní grant ve výši 103,2 milionu dolarů na posílení systémů včasného varování v sedmi zemích, které jsou silně ohroženy klimatickými změnami. Projekt, který povede Rozvojový program OSN (UNDP), bude trvat pět let a přinese přímý prospěch více než 78 milionům lidí v Antigui a Barbudě, Kambodži, Čadu, Ekvádoru, Etiopii, Fidži a Somálsku.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

AfD (Alternativa pro Německo)

Volby v Německu: Scholzův pád se očekává, překvapením může být AfD

V Německu začaly klíčové volby do spolkového parlamentu. Ty mohou přinést zásadní změny nejen pro samotnou zemi, ale i pro Evropu jako celek. Očekává se, že současný kancléř Olaf Scholz bude nahrazen konzervativcem Friedrichem Merzem, jehož CDU/CSU se v průzkumech pohybuje kolem 30 procent. Hlavním otazníkem však zůstává, jak velkou podporu získá krajně pravicová Alternativa pro Německo (AfD), která si vydobyla druhé místo a osciluje okolo 20 procent.