Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Němečtí úředníci u migrantů odhalili rekordní počet falešných dokladů

Uprchlíci, ilustrační foto
Uprchlíci, ilustrační foto
Foto: UNHCR

Berlín - Německé úřady letos odhalily rekordní podíl padělaných osobních dokladů žadatelů o azyl. Pokud padělané dokumenty představují potenciální bezpečnostní riziko, zabývá se jimi kriminální policie. Od loňského října je policii hlášen každý případ zjištěné manipulace.

Od ledna do konce září činil podíl falešných dokladů na dokumentech, jimiž se žadatelé vykazovali, 4,5 procenta, informoval dnes na dotaz agentury DPA Spolkový úřad pro migraci a uprchlíky (BAMF). Loni to bylo 2,6 procenta.

Zhruba 10.400 z celkového počtu 233.000 osobních dokladů u žadatelů o azyl se ukázalo být ve sledovaném období falešnými. V předchozím roce to bylo přibližně 12.800 z více než 491.000 dokumentů.

Asi u 5370 dokumentů během letošních prvních tří čtvrtletí nebylo podle úřadů možné jednoznačně určit, zda jde o pravé, nebo falešné papíry. Důvodem byl většinou chybějící srovnávací materiál nebo špatný stav dokumentů.

BAMF se kromě cestovních pasů se zaměřil také na další dokumenty, jako jsou rodné listy, řidičské průkazy a vysvědčení. Ověřováním jejich pravosti se zabývá zvláštní referát úřadu, který má na pobočkách k tomu účelu proškolené pracovníky.

Falešné pasy a rodné listy migrantům často obstarávají pašeráci lidí. Na tuto skutečnost často poukazují i odpůrci otevřeného přístupu vůči uprchlíkům, mezi nimiž je mnoho ekonomických uprchlíků a mohou se mezi ně vmísit také islámští radikálové a teroristé.

Témata:  Německo uprchlíci

Související

Aktuálně se děje

18. července 2025 11:58

Je to dlouhodobý problém, reaguje Hanychová na Soukupa. Řekla, co nařídil soud

Českem v posledních hodinách hýbe nová kauza kolem Jaromíra Soukupa, jehož zastavili policisté k dechové zkoušce, přičemž nula se na přístroji neukázala. To logicky znepokojuje jeho bývalou partnerku Agátu Hanychovou, která s ním vede spor ohledně rozdělení péče o jejich dceru Rozárku. Má teď nabito?

Zdroj: Ludmila Plachá

Další zprávy

Policisté z ČR, SR a Ukrajiny zadrželi podezřelého Ukrajince.

Slováci po výtkách přešli do protiútoku. Ministr zkritizoval českou BIS

Napětí mezi českými a slovenskými bezpečnostními složkami nastalo v souvislosti s případem zadržení ukrajinského občana, který má být zodpovědný za loňské výhrůžky školám v Česku a na Slovensku. Čeští policisté vyčinili slovenským kolegům za to, jak o případu informovali. Do věci se následně vložil slovenský ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD).