reklama

V Íránu se od minulého čtvrtka konají protivládní protesty, při kterých již zemřelo více než 20 lidí a přes 400 protestujících skončilo za mřížemi. Íránské úřady během demonstrací omezily přístup k sociálním sítím jako telegram a instagram, které účastníci protestních akcí využívají.

Americká diplomacie vyzvala Íránce, aby používali virtuální soukromé sítě (VPN), které umožňují dostat se na zablokované webové stránky. Ministerstvo zároveň uvedlo, že komunikuje s občany Íránu v jejich rodném jazyce na svých webových stránkách. Podle představitele ministerstva Steva Goldsteina „chtějí protestující (v Íránu) podporovat v boji za to, co je správné... a nesmí proto nečinně přihlížet".

Generální tajemník OSN António Guterres zatím vyhodnocuje, zda se kvůli demonstracím spojí s vládou v Teheránu, či zda má podniknout jiné kroky, uvedl dnes Guterresův mluvčí Farhán Hak. Generální tajemník prý doufá, že násilnosti brzy skončí.

Současné protesty, za nimiž podle některých komentátorů stojí navzdory hospodářským reformám zejména špatná ekonomická situace v zemi, jsou hodnoceny jako největší od znovuzvolení bývalého prezidenta Mahmúda Ahmadínežáda v roce 2009. Tehdy zemřelo podle oficiálních údajů kolem 30 lidí, podle neoficiálních zdrojů až dvojnásobek.

0 komentářů Napište svůj názor

reklama