Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

V Íránu hrozí puč? Stupňují se protesty proti prezidentovi

Hasan Rúhání, íránský prezident
Hasan Rúhání, íránský prezident
Foto: kremlin.ru

Teherán - Demonstrace v Íránu vážně poškozují pragmatického prezidenta Hasana Rúháního. V USA rostou obavy, že protesty povedou ke zničení jeho umírněné politiky a k tvrdé odpovědi duchovenstva.

"Rúhání a jeho vláda budou oslabeni, protože se při protestech kritizuje jejich hospodářská politika. Prezident bude poškozen a moc (duchovního vůdce ajatolláha Alího) Chameneího se posílí," řekl analytik Hamíd Farahvaší.

Protesty začaly jako kritika špatných ekonomických poměrů, i když Írán podepsal v roce 2015 dohodu o jaderném programu, která měla ekonomiku zlepšit. Účastníci poukazují na nezaměstnanost blížící se 30 procentům, chtějí vyšší mzdy a trestání korupce. Provolávali hesla kritizující duchovenstvo i prezidenta, ničili banky, mešity a policejní auta.

"Policie se zatím nesnažila protestům bránit, ale to se změní, jestliže Chameneí vyzve k ukončení demonstrací a lidé ho neposlechnou," řekl agentuře Reuters zástupce íránských reformních kruhů. Podle amerických zdrojů není pravděpodobné, že se podaří svrhnout vládnoucí kleriky, kteří kontrolují armádu i policii a bez zábran toho využívají.

Rúhání, zvolený poprvé v roce 2013, je ohroženější. Je považován za pragmatika, který si nerozumí s konzervativci a navíc prohlásil, že Íránci mají právo kritizovat vedení státu. Na něm ale leží odpovědnost za vysoké ceny a za netrestanou korupci.

"Rúháního sliby o zlepšení ekonomiky se neplní, prezident ztrácí podporu veřejnosti a v očích Chameneího je nahraditelný. Ponese důsledky protestů, i když ne hned," řekl americký představitel.

Podle Reuters Rúhání ustoupil od plánovaného navýšení cen benzinu a slíbil vytvoření pracovních míst. Na to ale bude muset vyčlenit peníze. Pokud se pokusí reagovat na korupční obvinění, narazí na zájmy svých oponentů.

Tato situace a také rozpolcenost v íránském vedení přivedla některé prezidentovy stoupence k názoru, že k rozpoutání současné krize mohly přispět konzervativní kruhy. "Byl to puč proti Rúhánímu a jeho snažení. Cílem je poškodit ho," soudí analytik Saíd Lejláz.

Témata:  Írán Hasan Rúhání Alí Chameneí

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 13:49

Mezinárodní trestní soud vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.