reklama

"Toto slepé pobuřování bylo slabé a k jeho udušení v zárodku stačila část policie...můžete si být jisti, že vaši kolegové (v armádě) jsou připraveni postavit se hloupým obětem Velkého Satana (Spojených států)," sdělil generál Abdorrahím Músaví, který stojí v čele íránské armády.

O ukončení protestů už ve středu hovořil velitel revolučních gard generál Mohammad Alí Džafarí, podle jehož slov pobuřování skončilo a nepřátele Íránu se podařilo porazit díky připravenosti národa.

Zatímco Džafarí ještě ve středu tvrdil, že v zemi demonstrovalo celkem 15.000 osob, íránský ministr vnitra Abdolrezá Rahmání-Fazlí dnes oznámil, že podle věrohodných vládních statistik se za celý týden protivládních protestů zúčastnilo 42.000 lidí. Dodal, že demonstrace trvaly týden, protože bezpečnostní složky jednaly tolerantně a snažily se situaci řešit nenásilně. Podle oficiální statistiky zahynulo 20 osob.

Ve středu a také dnes se sešly na mnoha místech příznivci režimu s íránskými vlajkami a portréty duchovního vůdce ajatolláha Alího Chameneího. "Stojíme společně za svým vůdcem," volali účastníci jedné z dnešních akcí.

Protivládní demonstrace se v minulém týdnu konaly hlavně v noci. Podle íránské televize už byly poslední dvě noci klidné. Západní agentury ale připomínají, že úřady částečně zablokovaly přístup k sociálním sítím, takže odpůrci režimu nemají možnost informovat o svých akcích.

Polooficiální agentura Tasním dnes informovala, že ve městě Borúdžerdu na západě Íránu je mezi zatčenými občan Evropské unie. Tvrdí to zástupce tamní justice. Podle tohoto zdroje tato osoba prošla výcvikem v evropských tajných službách a byla vyslána do Borúdžerdu, aby tam vedla protesty. Ze zprávy není jasné, z jaké evropské země zadržená osoba je ani zda má také íránské občanství.

reklama