Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Americká diplomacie obvinila Pákistán z vážného porušování svobody vyznání

Pákistán
Pákistán
Foto: Pixabay

Washington – Americká diplomacie zařadila Pákistán na seznam zemí, které vážně porušují náboženské svobody. Na základě legislativy schválené v roce 1998 má vláda Spojených států prosazovat svobodu vyznání jako součást své zahraniční politiky.

Teprve před několika dny přitom vztahy obou zemí zkomplikovalo prohlášení Washingtonu, podle kterého Pákistán poskytuje útočiště teroristům.

Na začátku týdne americká vláda kvůli údajně laxnímu přístupu znovu pozastavila vojenskou pomoc Pákistánu v objemu 255 milionů dolarů (5,4 miliardy Kč). Bílý dům následně uvedl, že připravuje vůči Pákistánu další kroky. Zařazení na seznam zemí, které porušují náboženské svobody ale není považováno za opatření se závažnými důsledky.

Americká vláda dnes také uvedla, že s ohledem na svobodu vyznání označila dalších deset států za problematické. Země včetně Číny, Saúdské Arábie, Barmy či Íránu opětovně získaly označení „států se znepokojivou situací" podle amerického zákona o dodržování náboženských svobod ve světě.

„Ochrana náboženských svobod je naprosto zásadní pro udržení míru, stability a prosperity. Cílem těchto označení je zlepšit úctu k náboženské svobodě v těchto zemích," uvedlo dnes ministerstvo zahraničí.

Témata:  Pákistán USA náboženství

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:46

Rusko si našlo nový cíl číslo jedna. Polsko

Marija Zacharovová, mluvčí ruského ministerstva zahraničí, varovala, že nově otevřená americká základna protiraketové obrany v severním Polsku zvyšuje úroveň jaderného ohrožení a stává se prioritním cílem pro Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.