Damašek/Moskva/Washington – Táhlý konflikt v Sýrii i nadále zůstává jedním z hlavních míst střetů politiky Spojených států a Ruska. Zpravodajský server Al Monitor uvádí, že by Spojené státy měly v boji proti teroristickým skupinám s Ruskem spolupracovat.
Spolupráce Ruska a USA?
Server se domnívá, že by se Spojené státy měly spojit s Ruskem v boji proti skupině Džabat an-Nusra, která je syrskou odnoží nechvalně proslulé Al Kajdy.
Jak server připomíná, Rusko již tímto směrem krok učinilo – ruský ministr obrany Sergej Šojgu minulý týden navrhl, aby se Rusko spojilo s koalicí vedenou Spojenými státy a společně zasáhli proti této skupině.
Podle něho by bylo možné uskutečnit „společné plánování a provést údery proti Džabat an-Nusře, která nepodporuje příměří, a také proti konvojům zbraní a bojovníků, které překračují turecko-syrskou hranici".
Pentagon spolupráci nechce
Server také vysvětluje, že an-Nusra se jednání o příměří, které probíhají pod vedením Ruska a Spojených států, neúčastní a v útocích i přes toto příměří pokračuje. Tato jednání podle serveru přitom představují „zatím největší naději na ukončení této více než pětileté války".
Tento postoj Ruska je podle serveru v souladu s bezpečnostní radou OSN, která v rámci několika rezolucí k boji proti an-Nusře vyzývá a ustanovuje penalizaci stranám, které ji podporují.
Server varuje, že an-Nusra v poslední době zintenzivnila své útoky v Sýrii a podle některých zdrojů se chystá vytvořit „emirát" v okolí města Idlib. Snaží se také získat podporu dalších salafistů.
„Mohlo by se zdát, že návrh Moskvy spojit své síly proti Džabat an-Nusře bude ve Spojených státech alespoň řádně vyslechnut. Ale Jeff Davis, mluvčí Pentagonu, tuto nabídku 20. května odmítl se slovy: ‚S Rusy ohledně žádných operací v Sýrii nespolupracujeme. Ruské operace podporují a umožňují existenci Asadova režimu, zatímco naší snahou je čistě jen porážka IS (Islámského státu).'"
„Umírnění" rebelové
Server ale upozorňuje, že se zájmy Ruska a Spojených států překrývají a spolupráce by tak v boji proti IS a Džabat an-Nusře byla na místě. Podotýká, že „k žádnému trvalému politickému řešení nebo ustání násilností v Sýrii nedojde bez eventuální vojenské porážky obou organizací".
Uvádí také, že někteří v boji proti an-Nusře volají spíše po další podpoře „umírněných" rebelů. To ale podle serveru není příliš dobrý plán. „Je otázkou, proč by druhé kolo této podpory bylo lepší než předchozí snaha o jejich vycvičení a vyzbrojení za 500 milionů dolarů, která selhala."
Server také varuje, že Spojené státy zablokovaly iniciativu Ruska, která si kladla za cíl označit Ahrar aš-Šám a Džaiš al-Islám za teroristické skupiny – navzdory faktu, že obě tyto skupiny mimo jiné spolupracují právě s an-Nusrou, „porušují příměří a vyznávají ideologii, která je nerozeznatelná od Al Kajdy a IS".
Upozorňuje také na vyjádření zpravodajské společnosti McClatchy, která varuje, že ředitel zahraničních záležitostí Ahrar aš-Šámu v prosinci 2015 navštívil Washington, aby se zde sešel s experty a lobbisty a probral, jak nejlépe rozšířit vliv své skupiny mezi americké politiky.
Témata: Rusko, USA, Syrská krize, Ruská armáda
Související
23. listopadu 2024 15:04
23. listopadu 2024 9:50
21. listopadu 2024 19:33
21. listopadu 2024 12:46
19. listopadu 2024 17:54
19. listopadu 2024 11:55