reklama
Na téhle modelce se dóóóóst ušetří za materiál. Nosí plavky, které ani nejsou vidět - anotační obrázek
Na téhle modelce se dóóóóst ušetří za materiál. Nosí plavky…

Počet žadatelů o azyl na Slovensku za prvních 11 měsíců minulého roku již přesáhl úroveň za celý předchozí rok, kdy byl na dlouhodobém minimu. Vyplývá to z údajů slovenského ministerstva vnitra.

Slovensko každoročně udělí azyl obvykle jen zlomku žadatelů. Výjimkou byl rok 2016, kdy země poskytla ochranu 149 asyrským křesťanům z Iráku, kteří se přestěhovali na Slovensko. Část z nich se mezitím ale rozhodla pro návrat do vlasti.

Ještě v letech 2001 až 2004 zaznamenalo Slovensko tisíce žadatelů o azyl, úspěšná ale byla jen malá část z nich. Počet žádostí o azyl na Slovensku výrazněji klesl po jeho vstupu do EU v roce 2004 a následně i po začlenění země do schengenského prostoru volného pohybu osob na konci roku 2007.

Slovensko odmítá přerozdělování uprchlíků na základě povinných kvót mezi členské země evropské osmadvacítky. V rámci svého dobrovolného příspěvku k řešení migrace Slovensko dříve slíbilo přijmout 100 běženců z Itálie a Řecka a stejný počet ze třetích zemí, které potřebují mezinárodní ochranu.

Slovensko se na rozdíl od zbylých tří států visegrádské skupiny, tedy České republiky, Maďarska a Polska, vyhnulo žalobě Evropské komise ve věci přerozdělování žadatelů o azyl.

– Globe24.cz / ČTK

0 komentářů Napište svůj názor

reklama